Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kosoř

Historie
Obec Kosoř se nachází na jihozápadním okraji hlavního města Prahy, se kterým přímo sousedí.

Je součástí chráněné krajinné oblasti Český kras, která je velmi cenným územím s výskytem vzácných druhů rostlin, živočichů a významných geologických útvarů a také turisticky vděčným cílem jednodenních výletů. Přímo v okolí obce se nachází národní přírodní památka Černá rokle, která má mimořádný význam pro paleontologii a geologii období starších prvohor. V období třetihor protékala územím Kosoře mohutná řeka, která zanechala v Českém krasu písčité a štěrkovité náplavy.

V tomto území bylo také nalezeno mnoho druhů zkamenělin, např. trilobitů. Dnes se nachází již jen ojediněle. Dále se v okolí obce nachází přírodní rezervace Klapice, kde je zachovalý porost šípákové doubravy s přirozeným bylinným patrem. Dále je zde přírodní reservace Radotínské údolí, kde je cenný vegetační kryt lesní společenstvo doubravových hájů, suťových lesů a šípákových doubrav. Malé enklávy skalních stepí, kde žije význačná entomofauna a několik drobných krasových útvarů. Dále je v blízském okolí přírodní reservace Staňkovka, kde je přirozená doubrava s bohatým bylinným patrem.

První zmínka o obci je z roku 1310, a dle některých pramenů se před tímto rokem obec jmenovala Kosova Hora. V roce 1310 se objevuje jméno rytíře Valtra řečeného z Kosoře, který je pánem na místní tvrzi. Dále pak 1434 Jan Kosoř z Malovic, 1550 vladyka Jakub, 1615 je pánem vsi Jan Zeman ze Statenic. V roce 1310 patří část vsi Kapitule Vyšehradské a část vsi kolem roku 1349 Klášteru Zbraslavskému.

Roku 1620 koupil Matyáš z Kosoře, též zvaný Matěj Zeman z Kosoře, od povstalých českých stavů majetek zabavený pražským kostelům a klášterům. Po bitvě na Bílé Hoře vrátil statek s pozemky a usedlostmi v obci Kosoř bez náhrady zpět Vyšehradské kapitule. Roku 1840 měla Kosoř dva dvory, pivovar, židovnu a tři mlýny. Kaple Svaté Anny v Kosoři, která je zapsána na seznamu národních památek byla přistavena roku 1722 k zmodernizovanému zámečku děkanem J. V. Ditrichem z Lilienthálu. Do roku 1785 povinnost funduční vykonával Zbraslavský klášter od roku 1786 třebotovská fara. V malé věžičce kaple Svaté Anny byly umístěny dva zvony, jeden větší a jeden menší z let 1723.

V roce 1848 měla obec 47 stavení a 402 obyvatel. V roce 1890 měla 57 stavení a 534 obyvatel. V roce 2004 má obec 260 č. p. a 712 trvale hlášených obyvatel V Kosoři byly nalezeny dva opisy berní rule, což je vlastně první česká kniha pozemková a také dvoje katastry Marie Terezie. Obyvatelé této doby náležejí do svrchovanosti dvou majitelů. Část do svrchovanosti Vyšehradského děkanství a část do správy Visingerovské. Katastr Josefinský z roku 1787 udává, že obec měla 31 č. p.

Velký rozvoj výstavby nastal po roce 1948, jako významnou událost můžeme považovat v roce 1881 rozhodnutí ministerstva vnitra povolit odškolnění obce Kosořské od obce Třebotovské a dalo povolení ke stavbě školy. Škola byla dokončena 1. října roku 1882. V obci byl založen sbor hasičů roku 1889. V říjnu 1895 byla postavena v obci socha Svatého Jana Nepomuckého, která je evidována jako kulturní národní památka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/vismo/index.asp?id_org=6997/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA