Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kamenný Přívoz

Historie
Místní kronika je vedena až po 1. světové válce a jsou v ní popsány retrospektivně události již od původního osídlení. Kronika Hostěradic byla do roku 1960 vedena samostatně (i za první republiky). Kronikářem je místní občan pan Kubíček, který shromažďuje podklady pro sepsání knihy o Kamenném Přívoze.

Nejstarší částí Kamenného Přívozu je osada Hostěradice, která byla původně statkem na stezce z Prahy do jižních částí Země České a Rakous. K Hostěradicím patřil brod a později převoz přes Sázavu. V 11. století na místě tohoto převozu vznikla osada. O výnosnosti zdejšího převozu svědčí  okolnost, že kníže Boleslav II. v posledním roce svého života r. 999 při založení kláštera na ostrově u Davle přiřknul výtěžek z převozu tomuto klášteru.

Roku 1205 daroval majitel Hostěradic osadu Kamenný Přívoz Ostrovskému klášteru. Když byl klášter v husitských válkách zbořen, zmocnili se panství Pražané a zastavili pánům sídlícím v Lešanech obec Kamenný Přívoz. Císař Zikmund v r. 1436 potvrdil tuto smlouvu. Tak se stali majiteli poplužního dvora v Hostěradicích s převozem i obcí Kam. Přívoz s dvěma mlýny bratři Jeroným a Jan Buškovi z Čečelic. Jejich potomek Jan Kobičan z Čečelic musel dáti osadu Oujezdec (nyní Kamenný Újezdec) majiteli dvora Netvořic a dvůr Hostěradice s obcí Kam. Přívoz byly připojeny k lešanskému dvoru. To se stalo za panování krále Vladislava r. 1476.

V této době byl majitelem dvora v Lešanech Litvínov z Klinštejna na Hořovicích. V r. 1520 byly Hostěradice, obec Kamenný Přívoz a Oujezdec připojeny k panství týneckému, jehož majitelkou byla Lidmila z Klinštejna. Ta r. 1563 postoupila vše Janu Lobkovicovi z Točníku. Lobkovic téhož roku věnoval získané dědictví k ochraně kapitule sv. Víta na Hradčanech na udržování oltáře sv. Silvestra, a to v chrámu sv. Víta.

V r. 1683 byly hostěradský statek i obec Kamenný Přívoz připojeny k panství lešanskému a tak od té doby prožívala zdejší obec nerozlučně společný osud robotný a celou historii.

V 19. století bylo hlavní obživou plavení dříví po Sázavě, práce v požárských lomech a práce v dolech při těžbě zlata. Z těchto zdrojů obživy stojí za zmínku hlavně plavení dříví vory. Jakmile se hnuly ledy, vyrazily dvě party plavců se svými vrátnými (parťáky), se sekyrami a sochory pěšky do Čerčan a někdy až do Chocerad, kde na ně čekaly již prameny. Někdy však museli vázat vory sami po 6 až 8 sdělávat prameny, které potom několika jezy a nebezpečnými říčními zákruty plavili do Davle a dále do Prahy.

V té době, to bylo v roce 1880, se na Přívoze uhlím netopilo, chodilo se na dříví do lesa a každý kus dřeva byl v domácnosti vítán. Proto i plavci po cestě házeli do vody dřevo a houžve. Za splavení jednoho pramene do Prahy dostal plavec 12 zlatých. Poslední plavec na Sázavě se plavil v letech 1940 - 1941. Ovšem normální plavecký život zašel po roce 1895 otevřením dráhy zvané dodnes "Posázavský pacifik". Plavecký život zvěčnil ve svém díle spisovatel Posázaví, rodák z Kamenného Přívozu, Jan Morávek.

K historickým zajímavostem patří soubor prehistorické a historické cesty zvané Plavecká v katastru obce Hostěradice, v Kamenném Přívoze pak areál kostela sv. Ludmily, zahrnující vlastní kostel s márnicí, historickou bránu s ohradní zdí a schodištěm.

Zajímavosti
Turisticky nejzajímavější je tzv. Posázavská stezka a její nejznámější část z Kamenného Přívozu, kolem Medníku do Pikovic (cca 2 hodiny chůze). Tato stezka byla vybudována Svazem českých turistů těsně po první světové válce.

Velmi zajímavá je též etapa řeky Sázavy od Krhanic přes Kamenný Přívoz do Pikovic hojně využívaná vodáky. Tato část řeky má značný výškový rozdíl, je dosti kamenitá s několika jezy, a proto je nutné ji sjíždět, když je dostatek vody. Vhodná ke koupání je pouze na několika místech zvláště nad jezy, z nichž nejznámější je na Žampachu, kde jsou i dvě restaurace.

V současné době buduje regionální muzeum v Jílovém naučnou stezku i přes Kamenný Přívoz. V obci jsou i dvě značené turistické stezky.

Do obce, která je vzdálená od Prahy asi 25 km je dobré autobusové spojení z Budějovického náměstí v Praze 4 nebo vlakové spojení Posázavským pacifikem z Prahy - Braníka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kamennyprivoz.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA