Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hradištko

Historie
Území obce se rozkládá nad soutokem Vltavy a Sázavy, tedy v oblasti středního Povltaví a dolního Posázaví. Počátky osídlení zde sahají až do neolitu.

Cenné archeologické nálezy dokládají strukturu života a práce v nejstarší řemeslnické a tržní osadě Sekanka ve 13. století.

Starobylá ves patřila do husitských válek Ostrovskému klášteru, poté byla v držení šlechtických rodů.
V 16. století zde byla postavena renesanční tvrz, která s celým panstvím přešla do majetku strahovského kláštera.

Počátkem 18. století byla přebudována na barokní zámeček, dnes sídlo Obecního úřadu. V obřadní síni jsou zachovány malby J. Spitzera s námětem Poslední večeře Páně. Zámecká zahrada je ohrazena zdí s výklenkovými kaplemi křížové cesty.

Od r. 1848 je Hradištko samostatnou obcí, jejíž součástí jsou i bývalé plavecké osady Brunšov, Šlemín, Pikovice. Roku 1875 byla založena v obci škola a poč. 20. století hasičský sbor.

Za II. světové války byli občané nuceně vysídleni, území se stalo výcvikovým prostorem zbraní SS. V roce 1943 zde Nemci zřídili pobočku koncentračního tábora ve Flossenburgu. Po válce byl postaven Památník obětem II. světové války, kde se každoročně koná pietní vzpomínka.

Obec je od 20. let 20. století územím značného turistického zájmu. Početná zástavba rekreačními objekty vytváří zvýšené nároky na zachování pěkného životního prostředí. Území katastru Hradištka je z hlediska ekologické stability charakterizováno jako velmi vyrovnaná krajina.

Nachází se zde cenné přírodovědecké lokality:
Národní památka Medník, kterou prochází 7 km dlouhá naučná stezka a jejímž symbolem je rostlina Kandík psí zub.

Dále se zde nachází přírodní rezervace Kobylí dráha nad Štěchovickou přehradou.

V Pikovicích, které jsou známým vodáckým cílem, začíná turistická "Posázavská stezka", vedoucí romantickým údolím kolem četných skal a trampských osad až do Žampachu.

V obci je pošta, zdravotní středisko, škola, mateřská škola, kemp, penzion, restaurace, prodejny potravin, zeleniny, cukrárna aj. a provozovny řady služeb kadeřnice, autoopravna, solárium, truhlář, sklenář aj. Mezi nejvýznamnější podniky v obci patří Českomoravská společnost chovatelů, a. s., Natural, s. r. o., a tiskárna WAP, a. s.

Žije zde 1 350 stálých obyvatel a je zde 1735 rekreačních objektů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hradistko.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA