Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Středokluky

Historie
První zmínka o vsi je z r. 1316. O tvrzi se v pramenech mluví až r. 1414, i když patrně vznikla už ve 14. století. Ve Středoklukách byla od nepaměti dvojí vrchnost: větší část vsi s poplužním dvorem a tvrzí patřila zemanům ze Středokluk (r. 1318 se uvádějí Bohuslav z Vlčího a ze Středokluk, Heřman a Fridrich ze Středokluk), menší část Středokluk s manským dvorem patřila kapitule svatovítské. V polovině 14. století náležela zemanská část Středokluk s dvorem pražskému patricijskému rodu Velfloviců a v majetku tohoto rodu zůstala až do konce 14. století. R. 1414 odkázal Albert z Gryfštetu, zeť Pešla Velflovice, dvůr s tvrzí a s půldruhým poplužím ve Středoklukách dceři Kateřině, ale ta již za rok prodala zmíněný statek Mikuláši z Okoře.

Za husitské revoluce byly Středokluky a okolí zpustošeny. R. 1420 při tažení žateckých, lounských a slánských houfů do Prahy byla středoklucká tvrz podobně jako sousední v Makotřasech, s nimiž byly Středokluky spojeny v jeden statek, vypálena. Přitom byli tamní farář (Mikuláš z Domažlic) a kaplan upáleni. Naproti byl poslán s vojskem pražským Hynek z Koldštejna. Statek Středokluky pak zabrali Pražané a darovali jej rytíři Valkounovi s podmínkou, že zaplatí 20 kop grošů českých dluhu Dorotě Hanuškové. Protože dluh nebyl splacen, ujala se Středokluk Dorota Hanušková. Po ní zdědil statek syn Jan. V té době byla středoklucká tvrz již opravena. Později zdědili středoklucký statek Markéta a Jindřich z Vrapic. Markéta prodala Středokluky r. 1448 Jindřichovi Čečkovi z Pakoměřic, od něhož je za rok koupila Anna ze Schwarzenberka.

Dále se majitelé velice často střídali, až se v první polovině 16. století stali držiteli Středokluk Bezdružičtí z Kolovrat a vlastnili je až do r. 1623, kdy byl statek Středokluky Vladislavu Abdonovi Bezdružickému z Kolovrat konfiskován pro účast na stavovském odboji. Komora královská prodala statek vévodovi Jindřichu Juliu Saskému. R. 1630 koupila statek opět Johana Magdaléna Bezdružická z Kolovrat. R. 1631 byl statek Středokluky vydrancován vojskem kurfiřta Saského, přičemž byla z větší části zničena a spálena i středoklucká tvrz a všechny hospodářské budovy. Vesnice byla vypálena a poddané se rozutekli nebo byli pobiti.

Zpustošený statek koupili r. 1645 jezuité od sv. Klimenta pro seminář sv. Václava a v majetku jezuitského řádu zůstal až do jeho zrušení. Od r. 1773 se Středokluky spolu se statkem Tuchoměřice dostaly do majetku novoměstského konviktu, později patřily studijnímu nadačnímu fondu.

Z inventáře středokluckého statku ze 17. století, v němž je tvrz a její zařízení dost podrobně popsáno, můžeme si učinit určitou představu o jejím vzhledu. Šlo o několikapatrové stavení nepříliš rozsáhlé, nacházející se u hospodářského dvora. V každém patře byly dvě až tři místnosti. Podle uspořádání místností to byla patrně věžová stavba, obvyklý typ tvrze 14. století. Nejníže při zemi byla světnice, spíž, kuchyň a síň, dále nad nimi mázhaus a panská světnice, v dalším patře fraucimor se třemi zasklenými okny a s přilehlou světnicí bez oken a nejvýše byl špejchar.

Tvrz postupně chátrala, koncem 18. století, v době, kdy J. Schaller vydával svou Topografii, byla v rozvalinách. Do našich dnů se z ní nezachovalo nic.

Památky

Fara středoklucká
Nejstarší zmínkou o faře Středoklucké jest záznam v rejstřících desátků papežských z roku 1352.
Fara Středoklucká náležela tehdáž k děkanátu (vikariátu) Ořechovskému.

Roku 1354 vzdal se tehdejší farář Středoklucký jménem Mikuláš svého místa, načež k presentaci pražského měšťana Frenclína od Věže, tehdejšího patrona kostela Středokluckého, potvrzen byl za faráře kněz Řehoř.

Po smrti Řehořově dosazen byl roku 1359 k podání téhož patrona do Středokluk Mikuláš Konrádův z Litoměřic, jenž však již téhož roku zemřel, načež nástupcem jeho se stal Albert Mořicův z Plzně. Ten však nepobyl tu asi dlouho, jelikož roku 1361 připomíná se farář Středoklucký Jan4), jenž toho roku potvrzen byl za kaplana při kapli sv. Antonína ve dvoře arcibiskupském. Zůstával snad i nadále spolu také farářem Středokluckým, neboť tuto faru svou směnil roku 1362 za souhlasu řečeného patrona Frenclína s Ondřejem, farářem kostela sv. Štěpána ve zdi v Starém městě Pražském.

Kostel a hřbitovní kaple sv. Kříže

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.stredokluky.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA