Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Měchenice

Historie
Měchenice leží na levém břehu Vltavy, 5 km od jižní hranice hl. m. Prahy, 2 km pod soutokem Sázavy s Vltavou. Obec patří mezi nejstarší sídla v Čechách - v roce 1999 oslavila 1 000 let od první zmínky o své existenci - Boleslav II. daroval v roce 999 tehdejší osadu Ostrovskému klášteru.

Ve středověku obec měnila vlastníky, do poloviny 20.tého století měla status osady a od roku 1960 je samostatnou obcí. Podle návrhu měchenického občana Jiřího Diviše udělil obci znak a prapor předseda PS ČR 18. 6. 1998. V modrém štítě nad stříbrnou patou s modrým břevnem stříbrný klín s černým plamenným křídlem (červené plaménky), provázený vpravo zlatým tlapatým křížem a vlevo zlatým sluncem.

Současnost
Vzhledem k tomu, že leží v romantickém údolí Vltavy a díky blízkosti hlavního města má charakter vilové čtvrti na periferii Prahy. Není zde ani kostel, ani škola, obec nemá náves. Převážnou část zastavěné plochy zaujímají zahrady s vilkami a rodinnými domky, dále je na katastru obce 130 rekreačních chat, majitelé převážně obyvatelé Prahy.

Není zde žádný průmysl, pouze prodejna stavebnin a betonových výrobků, prodej řeziva. Většina domů i chat byla postavena po I. světové válce (původně měla obec pouze kolem 20 popisných čísel).

Prosperuje zde dobře zařízený autokempink, provozovaný místní TJ Sokol. V Měchenicích je provozován autokempink, který poskytuje ubytování v nových 2-4 lůžkových bungalovech i místo pro vlastní stany či karavany. Spolu s restauračním zařízením je v areálu i venkovní bazén a dětské hřiště, je tu také možnost zapůjčení kanoí k projížďce do okolí.

Dne 13. srpna 1927 byl založen AFK (Atletický fotbalový klub) Měchenice. V témže roce bylo vybudováno i fotbalové hřiště, které bylo však později zaplaveno po stavbě vranské přehrady. Nahradilo jej hřiště postavené v roce 1940 hřiště na místě, kde je i dnes. V roce 1932 bylo odhlasováno i založení klubu ledního hokeje, který působil - v závislosti na počasí jednotlivých zim - do padesátých let. V té době se největším oddílem TJ stává ZTV.

V roce 1951 ustavila TJ divadelní kroužek, který v podstatě fungoval až do začátku 90. let. Divadlo se pravidelně hrálo v budově na Zámečku.

V roce 1985 byl založen tenisový oddíl, který je součástí TJ Sokol Měchenice. Členové oddílu postupně společně vybudovali tři antukové kurty i nezbytné zázemí - šatny a občerstvení.

Na podzim roku 1999 se přistavily nové šatny a také "vyhlídková terasa", která má jak znásobit divácké zážitky z tenisu, tak i prohloubit společenskou atmosféru areálu. Tenisový oddíl poskytuje zárověň možnost hraní pro návštěvníky.

Nejstarším restauračním zařízením v obci je restaurace "U Čadilů", která byla provozována již v období první republiky. Dalšími oblíbenými místy setkávání jsou restaurace "Na nádraží" a penzion "U Jezera", ve kterém se konají také pravidelné diskotéky.

V létě se často konají společenské večery v prostoru autokempinku - jako například pravidelná "Měchenická letní noc", pořádaná vždy koncem června.

Měchenice leží v údolí Vltavy, jsou obklopeny vrchy, které jsou ideální pro výlety pěší či cyklistické, v zimě pak podle počasí i pro běžky.

Nejrychlejší - automobilová - doprava trvá do centra přibližně dvacet minut, autobusové spoje jezdí většinou v menších než hodinových intervalech, vlakové každé dvě hodiny. V létě je i možnost využít jízdy parníkem po Vltavě.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mechenice.cz/index.php, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA