Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Trnová

Historie
V roce 1342 pověřil břevnovský klášter drobné feudály Peška a Oldřicha z Kosoře založením vesnice v lese řečeném Rubeta, tj. Trnová.

Velkou nevýhodou pro břevnovský klášter bylo, že Trnová územně nesouvisela s ostatními břevnovskými pozemky, a tak zřejmě málo výnosný statek odprodal pražskému měšťanovi. Majitelé vsi se potom často měnili.

V 15. a 16. století nemáme o Trnové téměř žádné zprávy díky nepokojům v zemi v době husitské a pohusitské. Dovršením útrap českého venkova byla třicetiletá válka, která přinesla utrpení a zkázu zejména vesnicím zbraslavského kláštera v okolí Trnové. Trnová sama byla jako zázrakem ušetřena, snad díky tomu, že byla stranou dálkové cesty směřující z Prahy do Jižních Čech.

Ve druhém desetiletí 18. století vznikl v Trnové panský velkostatek. Půda v Trnové však byla příliš chudá, takže mnozí majitelé velkostatku v Trnové dlouho nezůstali.

Památky

Kostel sv. Ducha
Spolu se založením Trnové byly položeny základy kostela sv. Ducha. Z původního kostela je zachován prostý gotický portál, který byl objeven při opravě fasády v severní zdi kostelní lodi a opět byl zazděn. Fara náležela ve 14. století mezi nejchudší v Čechách, protože neměla žádné přifařené obce.

O stavební obnovu kostela se zasloužila majitelka velkostatku Františka Terezie Frischmannová z Ehrenkronnu kolem roku 1720. Dodnes je její náhrobní deska ozdobou podlaží lodi kostela.

V roce 1907 byl vnitřek kostela nově polychromován podle návrhu emauzského benediktina Pantaleona Majora.

Současnost
Po listopadové revoluci 1989 byly zámeček, statek a pozemky ve značně zdevastovaném stavu vráceny v restituci rodině Václava Schlogera. Samotná budova zámečku byla v roce 1994 prohlášena Ministerstvem kultury ČR za národní kulturní památku.

Také se otevřela cesta k opětnému osamostatnění obce, takže od roku 1990 má Trnová vlastní samosprávu.

Trnová má nyní 145 trvale hlášených obyvatel. Samotné původní jádro obce s velkostatkem tvoří jen zlomek katastrálního území obce. K Trnové náleží několik rozlehlých chatových osad, v posledních letech byly na polích před vsí postaveny nové domky, jejichž výstavba umožnila stávající části připojit se na kanalizaci a dalších 23 parcel vybavených inženýrskými sítěmi je připraveno ke stavbě dalších domů.

Díky ROPIDu je Trnová součástí příměstské autobusové dopravy, v pracovních dnech sem pravidelně zajíždí linka 318 ze Smíchovského nádraží.

Tvář Trnové se výrazně mění. Vzniká zde Sídelní útvar Fontána Trnová asi na 30 ha. Rostou nové rodinné domky, ve stavebním řízení je stavba privátního  zařízení pro seniory, v přípravném stadiu je multifunkční budova pro obecní úřad, poštu, restauraci. Občané původní i nové zástavby se již mohou napojit na nový vodovod.

Obci byl v říjnu roku 2005 udělen Poslaneckou sněmovnou ČR obecní znak.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.trnova-u-jiloviste.cz/article.asp?id=15, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA