Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vonoklasy

Historie
Vonoklasy vznikly jako ves, kde hlavním zdrojem obživy bylo rolnictví. Od dávných dob se její obyvatelé živili především obděláváním půdy. Ves měla původně dva lenní dvory od 14 století povinovány manskou službou Karlštejnu a jeden dvůr zpupný svobodných zemanů. Postupem času vznikly usedlosti další, většinou přináležející ke zbraslavskému nebo dobřichovickému panství.

Historicky šlo o ves se smíšenou vrchností, u poddaných s odlišnou rentou robotní, naturální či peněžní. Za doby vlády Karla IV., kdy se stal zbraslavský klášter významným centrem světské i církevní politiky u nás, byla obec patrně důležitým průjezdním místem mezi Zbraslaví a Karlštejnem. Svědčí o tom trosky nedalekého strážního hrádku Karlík z roku 1358. V době o málo pozdější byl zřejmě vysazen i jeden z posledních hraničních dubů zbraslavského panství, chráněný jako památný strom. Jeho stáří se odhaduje na 600 let.

Doba novověku
Ze 17. století jsou dochovány zprávy o tvrzi, původně středověké hranolo-věžovitého tvaru, přestavěné do podoby venkovského sídla. Z 18. století pochází důkazy o existenci zámečku se zahradou a vodní plochou. Dále pak o mlýnu, kovárně, pivovaru, vápenici a lomu kamene vápenného. Ze středověku pokračovalo udržování osazené vinice. Nic z toho se do dnešních dnů bohužel nedochovalo.

Na návsi v bývalé usedlosti č. p. 12 stojí zachovalá roubená stavba s pavlačí sloužící od počátku 19. století jako špýchar. Jde o památku lidové architektury. Naproti se nachází kaple svatého Václava z roku 1887, vysvěcená řádem křižovníků z Dobřichovic. Křížek v obci pochází z roku 1862 a kaplička se sochou svate Panny Marie v prvním ohybu silnice od obce je z roku 1893. V roce 1893 byl založen spolek Svornost, jehož dobová zástavba s patronem obce knížetem Václavem je vystavené na Obecním úřadu.

Doba nejnovější
Vliv na rozvoj obce mělo zrušení nevolnictví, roboty a patrimonijní správy na sklonku 19. století. V neposlední řadě pak i zánik monarchie a ustanovení republiky v počátcích 20. století.

V roce 1920 byl v obci odhalen pomník Mistru Janu Husovi, na paměť obětem první světové války z let 1914 – 1918. Za první světové války padlo z obce šest mužů. V roce 1948 byl na témže místě také odhalen pomník obětem druhé světové války z let 1939 – 1945. Ve druhé světové válce nikdo z obce nepadl.

Obec se rozvíjela jako samosprávní celek. V prvorepublikovém období na demokratických principech, za protektorátu a komunismu se specifiky danými těmito režimy. K historickému návratu k demokraticky volené samosprávě obce došlo roku 1989.

O obci
Vonoklasy leží ve Středočeském kraji na jihozápad od Prahy v blízkosti Černošic. Obec se rozkládá nad údolím řeky Berounky na členitém návrší s hojnými výškovými rozdíly v malých vzdálenostech. Byla založena v protáhlé návršní dolině ve směru jedné z historických cest na hrad Karlštejn. Ze severu a západu je chráněna před studenými větry zalesněnými kopci. Směrem k jihu je svažitě otevřena do údolí zmiňované řeky. Svým umístěním patří do jedné z oblastí s nejlepším životním prostředím.

Významný archeologický nález z přemyslovského období dokladuje původní osídlení již od 11. století. První záznam o vsi se dochoval v listině Přemysla Otakara I. z roku 1227.

Vonoklasy se nacházejí na území Chráněné krajinné oblasti Český kras. Cenné je geologické podloží tvořené silurskými a devonskými vápenci. V okolí jsou překrásné přírodní lokality s chráněnou florou a faunou. V obci je rozcestí několika frekventovaných turistických tras.

Obec se dynamicky rozvíjí. V rámci zvýšení komfortu venkovského bydlení jsou postupně budovány chybějící inženýrské sítě a občanské vybavenost. Rodinné domy se přestavují a staví další. V jihozápadní části vzniká areál vilek, kde se zdařile skloubila moderní funkcionalistická a klasická výstavba se stávající zástavbou obce. Vonoklasy se staly jedním z vyhledávaných míst v okolí Prahy.

Vzniká zde kvalitní příměstské bydlení v klidném venkovském prostředí. Do budoucna se chce obec orientovat na rozvoj služeb spojených s turistickým ruchem, ochrany životního prostředí a kvalitního bydlení občanů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vonoklasy.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA