Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Okrouhlo

Historie a současnost
Vznik Okrouhla není časově přesně doložen. První zmínky o obci najdeme v listině (z roku 1228) kláštera sv. Jiří v Praze a praví se v ní, že Okrouhlo "odedávna" patřilo klášteru sv. Jana Křtitele na Ostrově u Davle založenému r. 999. Stejně tak není jasný ani původ názvu Okrouhlo. Jedno z vyprávění říká, že Okrouhlo byla uhlířská vesnice. V nedalekém městě Jílovém u Prahy, proslaveném nejbohatším nalezištěm zlata v České republice, bylo po těžbě potřeba uhlí k jeho tavení. Milíře, které se tu stavěly, byly okrouhlé, odtud by tedy mohla mít naše vesnice jméno. Druhá z legend praví, že původní název Wokrouhlow je odvozen od tzv. „okruhování“ dřeva, které se používalo k opírání šachet.

Okrouhlo se nachází ve Středočeském kraji, okres Praha - západ, 10 km jižně od Prahy. Územní katastr obce má rozlohu 831 ha. K obci patří osada Zahořany. Od roku 1867 je Okrouhlo společně se Zahořany samostatnou katastrální obcí.

Územím protéká přírodně cenný Zahořanský potok s mnoha dalšími přítoky. Nad vsí se vypíná 376m vysoký vrch Varta. Jeho svahy bývaly obdělávány terasovitým způsobem, vršek se sporou trávou a vřesem byl původně holý, po roce 1963 byl osazován černými borovicemi a smíšeným lesem. Zhruba 1,5 km jihozápadně od Varty je nejvyšší místo katastru - vrch  Libřice (377 m n. m.).

Zajímavosti
V obci se nachází stará chalupa  č. p. 32 vyhlášená jako kulturní památka, dále  se dochovala stará požární zbrojnička zrekonstruovaná v roce 1998. Okrouhlo je součástí Přírodního parku Střed Čech. Právě v okrouhelském katastru končí Pražská plošina a začíná Benešovská pahorkatina. Okolní krajina si zde stále udržuje svoji přírodní a estetickou hodnotu, proto je tato oblast vhodná jak pro pěší turistiku tak cykloturistiku.

Územím obce prochází dvě turistické trasy – žlutá z Libně do Davle a modrá z Libře taktéž do Davle, ta však vede přes Zahořany a lemuje Zahořanský potok. Ten je zařazen mezi pstruhové vody. Zahořanské údolí, kterým se potok klikatí, je známo trampskými chatami, které tu vznikaly už v roce 1919 a postupně se rozrostly na celé osady (např. Havaj, Orlík, Sedm jezů). V zalesněném údolí žije řada chráněných živočichů (mlok skvrnitý, skokan hnědý, výr velký, ledňáček říční atd.). Okolo potoka i v bočních údolích jsou stopy po středověkém dolování zlata. Bezprostřednímu okolí naší obce hrozí, že ho v budoucnu protne kontroverzní dálnice D3.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.okrouhlo.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA