Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Statenice

Historie
973: Zřízeno v Praze biskupství za Boleslava II. a klášter Sv. Jiří. Král nadal na přímluvu papeže klášter mnohým zbožím, mezi ním s největší pravděpodobností i Stativnicemi. Zakládací listina se nedochovala, shořela při požáru Pražského hradu r. 1142.

1145: Dostal klášter Sv. Jiří nové listiny od krále Vladislava II., které byly ještě téhož roku na žádost abatyše Berty stvrzeny také od papeže Eugenia III. Klášteru náleželo 129 obcí, Stativnice jsou uvedeny na 2. místě.

1356: Proboštu kláštera Vyšehradského náležel dvůr poplužní ve Statenicích. Z téhož nejspíše odváděly se poplatky chrámu Sv. Víta. V příjmech oltářů svatovítských jmenuje Statenice, které odváděly k oltáři sv. Doroty 1 kopu, k oltáři sv. Chrysogona 6 kop na penězích.

1436-55: Václav Carda z Petrovic držel na základě listu cís. Zikmundova ve Statenicích část probošství vyšehradského. Ten se ale zmocnil i ostatních duchovních a byl r. 1454 přinucen je navrátit.

1574: Část Statenic (patrně vyšehradská) je v držení Sezimů z Ústí.

1578: Klášter svatotomášský vydává listinu o strouze mlýnské ve Statenicích.

1608: Rudolf II. potvrzuje smlouvu kláštera svatotomášského a kláštera svatojiřského o mlýnské strouze ve Statenicích.

1625: Statenice konfiskovány Davidu Boryňovi ze Lhoty, straníku Bedřicha Falckého, který propadl 1/5 majetku. Zbytek ponechán jeho bratrům.

1667-69: Klášter sv. Jiří provádí stavební práce ve svém pivovaru ve Statenicích.

1734: Počíná nejstarší dochovaná gruntovní kniha statenická.

1748: V Tereziánském katastru klášter Svatojiřský přiznává ve Statenicích dvůr podlužní a rustikální grunt Kropáčovský, který je však již rozdělen na 5 rustikálních usedlostí o rozloze 111 strychů. Kromě toho tu byly 2 mlýny Wemsovský a Dolský, ovčín, 2 hospody - statenská a černovolská.

1782: Klášter Sv. Jiří zrušen Josefem II. a statky převzala královská komora. Byly odhadnuty na 3.024 zlatých.

1790: Panství Statenice prodáno dvorskou komorou hr. Rudolfu Šporkovi včetně Kamýka za 100.796 zlatých 29 grošů.

1815: Kupuje panství s Kamýkem hr. Barbora z Küenburku, roz. z Ehrenburku.

1848: 5 gruntovníků statenických se vyplácí majitelce panství z dávek naturálních, robotních a úroků částkou 743 zl. za 390 povinných dní roboty.

1860 V obci řádila epidemie cholery, která si vyžádala 30 obětí. Stalo se tak za německo-rakouské války.

1875: První (neúspěšný) pokus o postavení školy ve Statenicích.

1896: V obci je zakládán Sbor dobrovolných hasičů.

1909: Činěn první pokus o postavení obecního spádového vodovodu.

1912: Započato se stavbou školy ve Statenicích. Škola byla po roce dokončena a slavnostně otevřena.

1919: Zakládá se Sokol a D.T.J. Probíhá pozemková reforma, parceluje se 45 ha.

1920: Založena místní lidová knihovna.

1924: Opraven zámek a odvezen starožitný nábytek.

1928: Provedena elektrifikace obce s nákladem 178.000 Kč. Téhož roku pomrzly ořechové aleje k Suchdolu a na Jenerálce.

1929: Vzniká fotbalový oddíl SK Sokol Statenice.

1948: Ve Statenicích vzniká Státní statek z bývalého dvora.

1955: Probíhá parcelace pozemku za sokolovnou. Na statenickém hřišti se koná okresní spartakiáda.

1958: Odkrývá se pamětní deska na rodném domě spisovateli A. M. Hovorkovi. Staví se první veřejná telefonní budka u pomníku padlých.

1959: Všichni soukromě hospodařící rolníci až na V. Bártla odevzdávají pole do užívání Státního statku Statenice. V obci se buduje spádový obecní vodovod.

1961-62: Prováděna regulace potoka protékajícího Statenicemi. Při tom je bezohledně zničena zámecká zahrada nazývaná "Parádnice".

1965: K 20. výročí osvobození je kolem potoka vysázena alej přátelství z jedlých jeřábů.

1967: Statek Statenice se stává součástí Státního statku Lichoceves. V Černém Vole se dělá chodník z betonových prefabrikátů a schody ke státní silnici.

1972: Začíná výstavba hasičské zbrojnice.

1973: Začíná se s přestavnou bývalé sokolovny. Hodnota díla je plánována na 100.000 korun.

5. 1. 1974: Je slavnostně otevřen kulturní dům, který vznikl její přestavbou.

1981: Asfaltuje se silnice Černý Vůl - Statenice.

1983: Provádí se parcelace louky za MNV pro rodinné domky.

1987: Prodlužuije se vodovodní řad k RD na louce za MNV. Až po podání stížnosti na MNV do televize se záležit o st pohnula. Náklad činil 29.000 Kčs. Dochází k rekonstrukci vedení NN v obci. Jde o výměnu uhnilých dřevěných sloupů elektrického vedení sloupy betonovými a zvětšení průřezu vodičů. Bohužel s výměnou sloupů se likviduje i veřejné osvětlení.

1989: 7. 12. se konala veřejná schůze MNV, na které vystoupili 2 studenti VŠZ ze Suchdola se svým profesorem a podali informaci o průběhu 17. listopadu v Praze.

1990: V březnu Občanské fórum organizuje průzkum veřejného mínění pomocí letáčků. Je vyměněno 8 poslanců za členy OF. Pořadí nejtíživějších problémů v obci: 1. skládka, 2. voda, 3. prodejna potravin. Sokol oddíl kopané žádá o vrácení kulturního domu (dřívější sokolovna).

1992: Legalizuje se skládka TDO. Otevírá se prodejna potravin vzniklá přestavbou hasičské zbrojnice. Dcera statkáře Straky dostává v rámci restituce zpět majetek. Objekt statku včetně budovy zámku prodává firmě ZH service s.r.o. Státní statek končí svou činnost.

1993: Odtržení Slovenska vzniká Česká republika. Tisknou se nové peníze.

1994: Na veřejném zasedání jsou občané informováni o rozvoji obce do roku 2010. Předpokládá se nárůst obyvatel na 1200 až 1500, výstavba v jižní a severní části katastru a na louce podél potoka předpokládá 300 rodinných domků vznik nového centra obce, vybudování inženýrských sítí a rozšíření občanské vybavenosti (škola, pošta, kulturní dům). To vše se očekává od investičního záměru firmy H-systém, která nabízí zájemcům v katastru Statenic atriové domy.

1995: Středočeské plynárny nabízejí plynofikaci obce. Některé domácnosti přecházejí na ekologické vytápění. SPT Telecom pokládá vícežilové kabely do země. Zahájila provoz autobusová linka č. 356.

1997: Zahajuje provoz nová autobusová linka 316 přes Černý Vůl. Vzniká občanská iniciativa "Přátelé Černého Vola" a prosazuje, že se nebude stavět betonárka na pozemku bývalé cihelny. S blížícím se podzimem je jasné, že firma H-Systém zkrachovala a že vše byly jen plané sliby a výmysly. Místo bytové zástavby zbyla jen ošklivá skládka uprostřed obce.

O obci
Obec Statenice, jejíž součástí je i osada Černý Vůl, se nalézá v malebném údolí Únětického potoka nedaleko od Horoměřic. Do katastru obce patří území o celkové rozloze asi 395ha. Obec Statenice je od hranice Prahy vzdálena asi 5 km směrem na severozápad.

Ve Statenicích a Černém Vole trvale bydlí asi 850 stálých obyvatel. Územní plán ale předpokládá, že v obci nalezne domov až 2500 obyvatel. Statenice jsou též vyhledávány širokou veřejností k rekreaci. V obci se nalézá asi 285 rodinných domů a 200 chat.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.statenice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA