Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ptice

Historie
Chorvatské slova ptica a slovinské ptič znamená ptáka. Od stejného kmene odvozovati dlužno jméno PTICŮ. Velice jest pravdě podobno, že obyvatelé zdejší před dávnými lety živili se ptáčnictvím."

Takto začíná PTICKÁ kronika, kterou zde vedou již od začátku 19. století místní písmáci. Z kroniky se dále dozvídáme, že první zmínka o PTICÍCH je z roku 1328. Následuje výčet českých pánů, jimž vesnice patřila až do bitvy na Bílé Hoře. Poté jim byla zabavena a až do roku 1713 zůstala pod správou katolické kapituly. Po roce 1713 si PTICE mezi sebou podávaly různé šlechtické rody, až je na konec získala koruna česká a po ustavení samostatného státu v r. 1918 byly převedeny na Československý stát.

O obci
Obec Ptice se nachází v okrese Praha-západ, asi 10 km od hlavního města. V jejím nejbližším okolí najdeme obce Úhonice (asi 1 km na jihovýchod), Svárov (1,5 km na severozápad) a Červený Újezd (2 km na sever). Obec je tradičně dělena na východní část lánového typu (tzv. DOLNÍ PTICE) a západní část (tzv. HORNÍ PTICE), která má blíže ke vsi řádkového typu, uspořádaného odděleně kolem dvou návsí. Celkově je tvar půdorysu sídla protáhlý východo-západním směrem. Obec měla k roku 2001 387 obyvatel a stálo zde 169 objektů, mezi nimiž je jeden objekt chráněný státem a tři památky místního významu.

Katastr má výměr 781,5 ha, z toho je 450 ha zemědělské půdy, 274 ha lesa, 10 ha vodních ploch a mokřadů a 10 ha zastavěné plochy. V katastru se kromě vlastního sídla nachází také velké množství rekreačních chat, zahrádkářských chat, dětský tábor a několik obytných domů v DOLNÍM PODKOZÍ.

Kolem východního okraje obce protéká RADOTÍNSKÝ POTOK, západní hranici katastru tvoří říčka LODĚNICE, známá jako KAČÁK. V obci jsou dva zarostlé rybníky a požární nádrž. V DOLNÍM PODKOZÍ pak najdeme velké rybí sádky.

Obcí vede zelená turistická značka, katastrem také modrá a po jeho hranici červená.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecptice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA