Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chýně

O obci
Výškové rozpětí katastru obce je 355 - 408 m. Chýni obklobuje zemědělská krajina, ale hraničí s přírodní památkou Hostivické rybníky. Na povodí Litovického potoka jsou v katastru vsi dva rybníky - Bašta a v roce 1999 obnovený Strahovský. Rybníky obklopují rákosiny a mokřady navazující na Hostivické rybníky. Na západní straně obce se nachází menší zalesněné plochy a remízky. Chýni obkružuje železniční trať č. 122.

Zajímavosti
Pozornost si zaslouží restaurace U Hamouzů na výspě katastru - proti Hájeckému klášteru. Tato restaurace si zachovala svůj jedinečný kolorit a k její výzdobě je využita ojedinělá sbírka reklamních tabulí mnoha pivovarů. Další lákavou restaurací je "Pivovarský dvůr" s minipivovarem, ve kterém se vaří tři druhy kvasnicového piva, světlá 10°, polotmavá 12° a černá 14° - a nepravidelně také řádka dalších speciálů.

Nedávná historie a současnost
V roce 1990 se obec nacházela v neutěšeném stavu: ačkoliv leží jen pár kilometrů za hlavním městem, neexistovaly zde žádné inženýrské sítě vyjma rozvod elektřiny a dešťové kanalizace vybudované v padesátých letech.

V roce 1995 schválilo zastupitelstvo územní plán. V tomtéž roce proběhla generální oprava budovy, elektrických rozvodů a vytápění základní školy.

Od roku 1996 se postupně podařilo vybudovat novou budovu obecního úřadu, Strahovský rybník, tlaková kanalizace a na ni navazující čistírna odpadních vod a vodovod, zahájena byla i plynofikace obce.

V současnosti staví v obci několik developerů i individuální stavebníci, takže se ves více než zdvojnásobí v ploše a několikanásobně naroste počet jejích obyvatel. O bydlení v obci Chýně je v současnosti veliký zájem. Chýně se bude v budoucnu nacházet ve středu lichoběžníku čtyř dálnic, na každou 3 km daleko. Jedná se o Plzeňskou dálnici a pokračování jihozápadního okruhu (obě tyto komunikace jsou již v provozu), nově budovanou Karlovarskou dálnici a spojku mezi Plzeňskou a Karlovarskou dálnicí.

Vzhledem k tomu, že převážná část větrů vane ze západního směru a nejbližší větší znečišťovatelé vzduchu jsou až v jsou provozy až ve 40 km vzdáleném Rakovníce, je v obci jedno z nejčistších ovzduší na okraji Prahy. Z nejvýše položených míst v obci lze dohlédnout až na letiště v Ruzyni. Obec však není leteckým provozem nějak významně zatížena. Většina drah přistávajících nebo startujících letadel vede mimo "vzdušný prostor" obce. Do obce zajíždí linka autobusu č. 347 - jezdí buď směrem na Zličín nebo do Motola přes Bílou Horu.

Historie obce
Chýně byla pravěkým sídlištěm. Z této doby pocházejí první nálezy pravěkých pecí na železo v České republice. První písemná zmínka o Chýni je z roku 1273 v privilegiu papeže Řehoře X., ve kterém potvrdil vlastnictví Chýně ve prospěch Strahovského kláštera. Díky tomu jsou o dění v obci v archivu Strahovského kláštera poměrně podrobné informace. Z těchto a dalších písemností čerpali autoři při sestavování historické monografie Chýně vydané tiskem v roce 1963.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chyne.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA