Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Třebotov

Památky

Kostel sv. Martina
Poprvé se třebotovský kostel připomíná v zápisech při příležitosti platu obce na opravu pražského mostu r. 1235, Tehdy zřejmě patřil rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Od roku 1630 zde vykonávali duchovní správu knězi Zbraslavského kláštera, který zakoupil statek Třebotov - starou faru.

Dříve zde stál skrovný románský kostelík - kulatý, tzv. vínec o velmi silných zdech. Byl na způsob kapte sv. Kříže v Poštovské ulici v Praze. Nad víncem stála nesouměrná věž o nepatrné výšce proti její šířce s baňatou střechou. Tento původní kostel, několikráte přistavovaný, získal půdorys ve tvaru S a byl situován od východu na západ. Po stálých opravách a dvacectipětiletém úsilí o stavbu nového kostela došlo r. 1863 povolení k nové stavbě, ale na vlastní útraty. Dle tehdejších zákonů nemuseli rakouští mocipáni přispívat. Všechna tíha stavby dopadla na fialisty. Vonoklasští farníci se dali raději přifařit k Dobřichovicím, aby se vyhnuli výlohám na kostel. Zbylí fialisté si vymínili, aby stavba věže byla odložena a tak příspěvek rozvržen na více let.

Fara
Původní fara stávala dle Schallerova místopisu na čísle 9 (dům vedle garáží). Sloužila stávajícímu faráři. Kaplana si musel farář vydržovat sám. Po zrušení kláštera na Zbraslavi se faráři stěhovali na statek, t. j. dnešní stará fara. Fara č. 9 byla prodána panu Cicvárkovi s tím, že faráři mají vyhrazeno jezdit povozem k farní stodole přes jeho dvůr. Jinak bylo obtížné jezdit úvozem, který tehdy byl velmi hluboký a rozemletý.

Tvrz
Snad za dob pohanských zde stával župní hrad, kde se odehrávaly oběti. Roku 1894-95 bylo při kopání hlíny u č. 15 nalezeno a rozbito několik popelnic (uren), snad až půl metru vysokých. Pohané tu prý pochovávali zemřelé.

Třebotovská tvrz se poprvé písemně uvádí r. 1374 a patřila k druhé části třebotovského statku. Toho roku ji vlastnil pražský měšťan Henslin Pecoldův. Během let se majitelé střídali. Za Medka z Valdeka počátkem 15. století byla stará tvrz přestavěna na vodní tvrz čtvercového půdorysu s věží na nároží. Ve 40. letech 16. století koupili ves Třebotov s tvrzí měšťané Nového Města pražského Hovorčovičtí, kteří získali šlechtický přídomek "z Kulivé hory". V jižním křídle býval malý pivovar a ze smlouvy z r. 1609 je patrno, že obec byla oprávněna držet krčmu.

Po těchto vlastnících byl od r. 1615 majitelem Třebotova Jan starší Ledčanský z Popic, jemuž byl r. 1622 statek zkonfiskován, neboť: "Zúčastnil se vzpoury tím, že vypravil svůj lid k veřejné hotovosti povstalých stavů a sám s nimi táhl před Vídeň, půjčil peníze stavům k vedení války rebelské a podepsal a zpečetil konfederaci stavů s jinými ve sněmu učiněnou. Též od stavů koupil statky duchovní a do zemských desek je vložil. Proto byl při konfiskační komisi 31. října 1622 odsouzen ke ztrátě poloviny svého jmění. Za tím účelem mu byl 2. listopadu 1622 zkonfiskován statek, tvrz i ves Třebotov mimo jiného."

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obectrebotov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA