Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rudná

Historie
Obec Rudná vznikla 1. 1. 1951 sloučením dvou obcí Dušník a Hořelice, které se zástavbou spojily v jednu obec a byly v předchozím označení vedeny jako městyse. Od té doby je obec přirozeným centrem kulturním a ekonomickým místního významu.

O Hořelici je nejstarší zpráva z roku 1052, kdy kníže Břetislav vydal zakládací listinu kostelu Staroboleslavskému, kde jsou mezi statky uvedeny “Zhořelice”. Od roku 1228 patřily již Hořelice i Dušníky mezi statky kláštera “sv. Jiří na hradě Pražském”, což stvrzuje dne 2. července 1233 sám papež Řehoř IX.

V roce 1295 daroval král Václav II. Dušníky Kapitule Sv. Víta.

Tyto údaje byly použity na znaku obce: černá barva je ze znaku kapituly sv. Víta, červená patřila ke znaku kláštera Sv.Jiří. Uprostřed znaku je zlatá poštovní trubka, která dokládá, že střídavě v obou obcích byla důležitá poštovní stanice do Bavorska k přepřahání a odpočinku v zájezdním hostinci. V roce 1558 byla zřízena nejprve v Hořelici.

Znak obce:
Znak obce byl obci udělen obci Rudná dne 29. 11. 1995. Znak obce je zlatá poštovní trubka uprostřed v červeno - černém děleném štítě.

Pamětihodnosti
Zámeček, stáj a gloriet v Hořelici a kostel “Stětí sv. Jana křtitele” taktéž v Hořelici.

Současnost obce
Po roce 1989 zaznamenává obec výrazný ekonomický rozvoj. V současnosti zde má sídlo a velkosklad společnost Delvita, a. s., je zde montážní hala na kompletaci počítačů, velkosklad Telecomu a firmy Nedlloyd. V obci je větší množství autoservisů a dalších podnikatelských aktivit. Vzniká nová zástavba rodinnými domky. Obec je napojena příměstskou integrovanou dopravou na stanici trasy metra “B” Zličín. Ke dni 27. 10. 2000 byla obec Rudná jmenována městem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.rudnamesto.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA