Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Borovnice

Obec se nachází zhruba 3 kilometry od hlavní silniční tepny spojující Novou Paku a Trutnov. První písemná zmínka o ní pochází ze 13. století. Z minulosti se dochovala část obecní kroniky. Tu v současné době zpracovává místní kronikář Zdeněk Kraus. Obec má vlastní fotbalový klub FK Borovnice a také hasičský sbor. Dominantou obce je větrný mlýn, který byl postaven v roce 1846.

Informace z kroniky obce
V únoru 1948 došlo ke změně místního národního výboru. Zástupci strany lidové odmítli přihlásit se k nové obrozené národní frontě. V důsledku toho byli z místního národního výboru vyloučeni. Většina obyvatelstva obce postavila se za vládu Klementa Gottwalda a tím za novou obrozenou národní frontu. Jako všude po celé zemi, zřízen i v Borovnici místní akční výbor národní fronty. Na popud jednotného svazu českých zemědělců okresního vedení v Nové Pace, konal se v roce 1949 zájezd autobusem do Tuposedel a Mělnického Vtelna.

Zájezdu se zúčastnili i rolnici ze zdejší obce. V Tuposedlech bylo družstvo vyššího typu, Pozemky měli sceleni, meze rozorané a byli v plném tempu budování. Měli vystavený společný kravín, drůbežárnu, vepřinec, prádelnu. Kdo na tuto jejich společnou práci hleděl očima, které chtěly vidět, musel oceniti tuto jejich velikou snahu a také poznal, že společnou prací se dá mnoho vykonati a že společné hospodaření má dobré vyhlídky.

Neobyčejně krutá byla zima na počátku roku 1929. Sněhu bylo tehdy mnoho a stále již od listopadu, jako dnes. Počátek měsíce února byl však abnormálně teplý, prý dokonce přilétali špačci. Po 10. únoru však přišly mrazy, v naši obci okolo -20 stupňů Celsia. V některých místech našeho okolí však teplota klesala až pod třicet stupňů mrazu a stromy, zvláště peckoviny - švestky, ringle a pod., které v teplých dnech plnily již kmeny mízou, praskaly po celé své délce a sady v těchto mrazech vydávaly zvuky jako při střelbě.

Pokud jde o mrazivá překvapení, tak k jednomu takovému došlo 22. až 25. listopadu 1975, kdy teplota klesala až k minus 20 stupňům a okolo Labe až na minus 24 stupňů. Za mimořádnou událost lze považovat však vstup do roku 1979. Na Silvestra 1978 silně pršelo při teplotě nad nulou.

V noci na 1. ledna se prudce ochladilo na - 21 stupňů Celsia. Na kost zmrzly rozbahněné koleje cest, voda na cestách i řekách se pokryla silným ledem a v ledu bylo uvězněno vše, co ještě večer stálo ve vodě a v blátě. V silných vrstvách ledu stála auta na parkovištích, ale i technika na staveništích a v povrchových dolech.

Znehybněly velkostroje na těžbu uhlí a pásové dopravníky. V řekách byly uvězněny lodě říční dopravy a ze silnic se stala kluziště. Byla narušena doprava uhlí do elektráren a tím výroba elektrické energie. V továrnách nesměly být spouštěny stroje s vyšší spotřebou elektřiny. V Krkonoších byly uvězněny stovky rekreantů nejen pro v kalužích zamrzlá auta, ale auta se nedala otevřít pro přimrzlé dveře na promočených těsněních. Mrazy okolo -20 stupňů trvaly pět dní.

Turistická zajímavost
Na své si v ovci přijdou milovníci zimních sportů. Pokud tedy jste příznivci běžeckého lyžování, můžete si vychutnat jízdu v krásné zimní krajině na perfektně udržovaných stopách. Současné mrazivé počasí jen přispívá na kvalitě lyžařských stop. Celkem je udržováno zhruba 10 km trasy od Hospody Na Konci v Borovnici až na konec Borovničky. Trasy jsou nově vyjety i od "Menšiny"až do Horní Brusnice. Tato strana poskytuje pro lyžaře nádherný pohled na panorama Krkonoš.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.borovnice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA