Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Brusnice

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1358. O vzniku obce je toho známo ovšem málo. Jméno je možno odvodit z českého slova „brusinka“. Dle této domněnky rostlo ve zdejších lesích hojně brusinek a od toho dostala vesnice své jméno. Dle mínění jiných bylo jméno odvozeno od slova brousiti, neboť dřívější obyvatelé se zabývali broušením anebo výrobou brusů.

Podrobnější dějiny souvisí s dějinami města Hostinného. Okolo roku 1540 patřila ves k panství Miletín. Majitel panství pan Třeška prodal je pánu Smiřickému ze Smiřic a ten opět prodal Valdštejnu z Hostinného.

Před 160 lety se zde vyrábělo po domácku mnoho plátna.

V roce 1920 měla obec Horní Brusnice 1310 obyvatel s českou menšinou počtem 117.

Zajímavosti z okolí
Okres Trutnov je velice bohatý na významné osobnosti, které se zde narodily, působily zde nebo tento region navštívily a ten se posléze stal námětem mnoha jejich děl. Své dojmy a zážitky z návštěvy Krkonoš popsali velikáni českých dějin jako Josef Dobrovský, Václav Kliment Klicpera, František Čelakovský, Karel Hynek Mácha, Svatopluk Čech či Vítězslav Hálek.

Mecenáš umění hrabě František Antonín Špork nechal na konci 17. století v místě minerálních pramenů vystavět na svou dobu přepychové lázně KUKS. Výstavbu svěřil architektu G. B. Alliprandimu, který zde postavil barokní hospital s kostelem a hrobkou Šporků. Patřilo k němu i divadlo a závodiště, které se bohužel nedochovalo. Slavné sochy ctností a neřestí vytvořil mistr barokních plastik sochař Matyáš Bernard Braun, který je i autorem soch nazávaných „Betlém“.

V 17. století se stala útočištěm pro učitele národů J. A. Komenského obec BÍLÁ TŘEMEŠNÁ, kde začal psát jedno z jeho nejvýznamnějších děl „Velkou didaktiku“.

Ve věži děkanského kostela ve Dvoře Králové nad Labem objevil Václav Hanka v roce 1817 rukopis, později nazávaný Rukopis královedvorský, který měl pocházet ze 13. století, ale zjistilo se, že je to padělek z 19. století. Královedvorští po této osobnosti pojmenovali kulturní zařízení jako Hankův dům. Ve Dvoře Králové se narodil vynikající sochař Otto Gutfreund, mimo jiných děl autor pomníku „Babička s dětmi“ v Ratibořicích.

Ve většině obcí byly zachovány tzv. Krkonošské roubenky. Vznikaly v minulých stoletích jako příbytky horalů. Královedvorský mikroregion je zajímavý mnohými dalšími architektonickými a historickými památkami. Téměř v každé obci regionu se nachází významné kulturní nebo technické památky, které stojí za shlédnutí.

ZOO Safari
Mezi největší turistické atraktivity mikroregionu patří bezesporu ZOO Safari ve Dvoře Králové nad Labem. Tato zoologická zahrada je unikátním zařízením svého druhu. Patří k nejvýznamnějším v Evropě a je díky počtu chovaných zvířat největší v ČR (přes 2000 kusů ve 300 druzích na ploše 72 ha).

Specializace na africké kopytníky a nosorožce, dále pak na šelmy, primáty a ptáky. V létě je v provozu Safari park, část se prochází pěšky, okruh se projíždí autobusem. Představují se tu zvířata v prostředí podobném přirozeným podmínkám. V ZOO je také galerie 77 originálních obrazů Zdeňka Buriana „Vývoj života na Zemi“ s výjevy pravěké krajiny a tvorů. ZOO ve Dvoře Králové nad Labem je vyhledávaným turistickým místem.

Státní zámek Kuks
Jde o barokní komplex budov ze 17. století. Původně lázně se 3 léčivými prameny. Celý areál je vystavěn na obou březích Labe. Komplex původně zahrnoval špitál, letohrádky, park se závodištěm a 40 soškami trpaslíků, zámek a další budovy. V roce 1740 zničila povodeň velkou část lázní a budovy pak byly bourány nebo přestavovány. Dnes se v areálu nachází špitál, klášter, lékárna s dobovým nábytkem a nádobím, park a veřejnosti nepřístupná hrobka Šporků.

Nejvýznamnější součástí výzdoby jsou bezesporu Braunovy pískovcové sochy v nadživotní velikosti – 12 alegorií Ctností a 12 alegorií Neřestí a sousoší Náboženství. Originály jsou v lapidáriu kaple a dokonalé kopie zdobí terasy před zámkem. Jako součást zámku se počítá i 3 km vzdálený Braunův Betlém, soubor soch v přírodě v Novém lese nad Žirčí. Z původních 26 reliéfních postav se dochovaly pouze reliéfy Narození Páně a klanění tří králů, Vidění sv. Huberta a sochy M. Magdalény, sv. J. Křtitele a poustevníků Onufria a Garina a Jákobova kašna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.hornibrusnice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA