Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vlčice

Historie
Nejstarší zpráva o této lokalitě pochází z roku 1336, kdy se na Trutnovsku připomíná rytíř Otto Lapide, tj. Otto ze Steinu. Původní název hradu byl tedy Stein. V roce 1455 vybudoval bohatý rod Zilvárů na místě tohoto staršího hradu hrad Břečtejn a učinil ho středem svého panství. Nové zilvárovské sídlo vzrostlo na strmé slepencové skále. Prakticky nepřístupné bylo na severozápadě, na jihovýchodě a východě musel být hrad chráněn dvojím příkopem a valem.

Po stránce fortifikační řadíme Břečtejn mezi hrady tzv. slezského typu, u nichž vlastní hrad včetně věže tvoří jediný stavební celek, uzavřený obvodovou zdí. Po zničení hradu Švédy v 17. století zůstala zde již jen zřícenina. Jméno Silberstein přešlo na poplužní dvůr, ležící pod hradem. Theerovci nechali v 18. století zříceninu upravit a stavebně zajistit. Byl zde také vybudován osmiboký altán, který byl v horní části dřevěný. Zřejmě proto dostal hrad nový název Břečtejn (Prkenný hrad) z původního Silberstein (Kamenný hrad).

Do dnešních dnů zbyly z vlastního hradu pouze vysoké zdi. Do hradu se přichází někdejšími sklepy. Nedochoval se ani altán, byl zničen v 50. letech 20. století. Obec Vlčice zatím marně shání sponzory pro alespoň částečné zachování této unikátní památky.

Památky

Hrad Vlčice
Na mapách je vyznačen i Vlčický hrad, po kterém zůstaly jen těžko rozeznatelné rozvaliny v zalesněných kopcích. Ve vsi je samozřejmě kostel (poměrně zachovalý) a zámek, který dlouho využívali plemenáři a zemědělci), a nyní prochází rekonstrukcí v režii soukromého vlastníka.

Kostel svatého Vojtěcha
Pochází z konce 13. století, původně raně gotický přestavovaný v 16., 17. i 18. století. Fasády má nečleněné, obdélníková okna zakončená půlkruhem. Zařízení kostela je převážně pseudorenesanční. Další kulturní hodnotou je Vlčický zámek, který je trojkřídlý, dvoupodlažní, s mansardovou střechou. Jeho přechod do soukromého vlastnictví dává naději postupné nápravy škod z minulosti. V obci je bohatá sakrální výzdoba. U kostela stojí sousoší sv. Jana Nepomuckého, na křižovatce silnic nalezneme kapličku a kolem silnice několik božích muk.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA