Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hřibojedy

Obec Hřibojedy, samostatná obec bez osad, dělí se na Hřibojedy, Malé Hřibojedy a Hvězdu.

Od severozápadu ústí do obce silnice od Libotova, od severovýchodu od Žirče; spojují se na severním konci obce a prochází jí pak jediná silnice okresní, která se na jižním konci opět dělí ve dvě větve: na jihozápad ke Hvězdě a k Dubenci, na jihovýchod k Litiči. Vzdálenost Dvůr Králové n. L. - Hřibojedy je 8 km.

Obcí vede soukromá autobusová linka Dubenec - Dvůr Králové n. L., dříve byla konečná stanice ve Velkém Vřešťově.Úsek Dubenec - Velký Vřešťov byl pro malou frekvenci zrušen.

Hřibojedy leží na hřbetě posledního výběžku Lužických hor. Nejvyšším bodem jest na severu vršek tzv. Hřibojedského kopce, 423 m n. m. Stavební ráz obce jest ulicovitý. Spodní vody prorážejí na několika místech na povrch a tvoří tak studánky, vítané obyvatelstvem; přebytečná voda odtéká drobnými potůčky, napájí místní 2 rybníky a zbytek odtéká k Litiči jako malý bezejmenný potůček.

Historie
Nedaleko obce se nacházela řada lomů, ve kterých byl těžen pískovec, byl zde prováděn i archeologický výzkum mesolitického tábořiště. Spodní vody prorážely na mnoha místech na povrch a vytvářely četné studánky - vítaný zdroj pitné vody pro místní obyvatele. Řada potůčků tak napájela i dva hřibojedské rybníky.

Hřibojedy jsou poprvé připomínány v roce 1398. V roce 1539 se majitelem stal Adam Zilwar, pan žirečského panství. Rod Zilwarů se však připojil ke stavovskému povstání, proto mu po bitvě na Bílé hoře, jako trest za tuto účast bylo panství zkonfiskováno. Bez vědomí císaře, který je chtěl dát jezuitům, bylo pak panství prodáno Marii Magdaléně Trčkové. Ta je odkázala svému synovi Adamovi, císařskému generálovi Valdštejnova vojska. Tam také Adam Trčka se zúčastnil proticísařského spiknutí, panství tedy bylo zkonfiskováno i rod Trčku a v roce 1652 věnováno jezuitům. Dne 10. září 1773 byl jezuitský řád zrušen, poté spravovala Hřibojedy (jako součást žirečského panství) Státní pozemková správa.

V roce 1825 kopil majetek v dražbě nový majitel Martin Wagner se svoji chotí Klárou. Po svých rodičích zdědil Hřibojedy Jindřich Wagner, který je v roce 1888 prodal průmyslníku Josefu Erichovi z Jaroměře. Po něm zdědil panství jeho syn Josef. Po roce 1850 náležely Hřibojedy do soudního okresu Dvůr králové n/L.

Obci se nevyhnuly válečné události. V roce 1813 přes ni táhli ruští vojáci/účastníci napoleonských válek/ a při prusko-rakouské válce v roce 1866 byla obec střídavě v moci Rakušanů a Prusů. Je zde také z této doby památník padlích vojáků.

Až do roku 1874 neměly Hřibojedy vlastní školu. V roce 1874 byla v obci pro německé děti založena jednotřídní německá škola.

V roce 1930 byl založen odbor Národní jednoty severočeské, byl zde také Sbor dobrovolných hasičů německá knihovna, Kulturverband a Raiffeisenka.

V roce 1945 kdy došlo k odsunu němců začalo osídlování Hřiboje. Přistěhovali se sem lidé od Semil i jiných částí země ale také několik Volyňských Čechů. V roce1958 zde bylo utvořeno družstvo, které se v roce 1975 sloučilo z družstvem Hvězda Hubenec.

Od roku 1953 Paní Zdeňka Dlouhá vedla při místní lidové knihovně dramatický kroužek Pampelišky. Byla oceněna vyznamenáním na Pražském hradě Byl založen SDH pod vedením pana p. Plška Josefa a Jana Dlouhého st. a pracuje i v současné době.

Turistické zajímavosti
V blízkém okolí naší obce se nachází známý Braunům přírodní Betlém (1 km), zámek Kuks (6 km) se sochami Matyáše Brauna "Ctnosti a Neřesti," a historická lékárna.

V nedalekém Dvoře Králové n/L. (10 km) ZOO a SAFARI, kostel, ze kterého je krásná vyhlídka na okolí a několik příjemných hospůdek. Je zde také velmi příjemné nově zrekonstruované Tyršovo koupaliště Zvičina (5 km).

Nejvyšším bodem je Zvičina, kde je restaurace Raisova chata, lyžařský vlek a příhodný svah k paraglidingu.

V Jaroměři (10 km) je možno navštívit historickou pevnost Josefov z období Prusko-Rakouské války roku 1866. Z této doby se v naší obci dochoval pomník padlých vojáků.

V Žirči (3 km) je sportovní letiště, kde je v letním období otevřeno občerstvení U Anduly.

Velký Vřešťov (12 km), kde se nachází rybník s autokempinkem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.hribojedy.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA