Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Havlovice

Obec se nachází 3 kilometry jižně od města Úpice. Východním směrem se pak nachází Červený Kostelec. Obec je díky svému umístění lákavá hlavně pro turisty.

Historie
Havlovice se prvně připomínají při prodeji vízmburského panství v letech 1516 – 1518, kdy Petr z Adršpachu a Dubé prodává Janu Špetlovi z Janovic a Náchoda Vízmburk s pustým hradem a poplužním dvorem, městečko Úpici, vsi Radeč, Brusnici, Kyje, Slatinu, Havlovice, Rtyni, Bohuslavice, Bohdašín, Batňovice, Libňatov, Maršov, Svatoňovice, Suchovršice, Rubínovec, Studenec: městečka Kostelec, vsi Lhotu a Přibyslav, pusté vsi Sedloňovice, Petrovičky.

Havlovice až do roku 1849 byly součástí náchodského panství. Po revolučních změnách do roku1848 došlo ke zrušení panství a Havlovice byly začleněny do nového okresního hejtmanství Nové Město nad Metují. V letech 1855 - 1868 k okresu Náchod, v letech 1868 - 1876 znovu k okresu Nové Město nad Metují a do roku 1876 jsou součástí okresu Trutnov s výjimkou let 1938 - 1945, kdy patřily do okresu Náchod. Název obce Havlovice je odvozen pravděpodobně od jména jejího lokátora Havla a v průběhu staletí se příliš neměnil. Roku 1545 se připomínají “Havlovice (Hawlowicze)“ stejně jako roku 1654. V roce 1713 se uvádí název v poněmčelém tvaru - “Hawlowitz“.

Podle prozatímního obecního zřízení z roku 1849 se Havlovice staly místní obcí se všemi jejími orgány. Obec v letech 1850 – 1855 spadala pod politický okres Nové Město nad Metují, poté do roku 1868 pod Náchod. Ještě v tom to roku se vrátila pod Nové Město nad Metují, od 1876 pak pod Trutnov. Soudně patřila do roku 1876 pod Náchod a poté pod Úpici. Po zrušení vrchnostenských úřadů roku 1850 zpracovali dva orgány, širší obecní výbor (od roku 1919 obecní zastupitelstvo), který ze svého středu volil obecní představenstvo (od roku 1919 obecní radu), které se skládalo ze starosty a alespoň dvou radních. První volby (představenstva) se konaly roku 1850.

V Havlovicích několikrát “řádila“ epidemie cholery a úplavice. Nejvíce obětí si epidemie vybraly roku 1866. Tehdy se obci nevyhnula ani prusko-rakouská válka. Další pohromu pro Havlovice byla povodeň v noci většího rozsahu z 30. na 31. července1897. Nikdo nepřišel o život, ale byly zde značné materiálové škody. Voda odnesla lávku, most nad hasičskou zbrojnicí a zásoby dřeva atd. Výška vody ve škole byla 1 metr a 27 centimetrů od prahu hlavních dveří staré části budovy. Nejvíce byl však postižen hostinec Františka Nývlta č. p. 60, jehož boční stěnu voda podemlela a připlavené klády ji pak pobořily. 19. 6. 1849 – Velká povodeň lijavec a krupobití. Poničen splav a podemleta dřevěná lávka u mandlu č. p. 35.

Od roku 1910 musela obec čelit snaze města Úpice, které chtělo část havlovického katastru na Sychrově. Spor se dostal až k zemské správní komisi, která roku 1914 rozhodla ve prospěch Havlovic. K žádné změně hranic nedošlo. Od roku1914 se Havlovičtí museli vypořádat s válečným režimem, který nastal po vypuknutí první světové války. Roku 1915 bylo odvedeno 182 mužů (18% všech obyvatel Havlovic). Ladislav Dobeš v prvním roce války hned padl (1. 11. 1914) Ti co nenarukovali, museli čelit drahotě a ještě se postarat o několik uprchlíků z haliče.

Sport
V obci sídlí TJ Sokol Havlovice. Rozšířeny jsou zde nejrůznější druhy sportu.

Každoročně se organizují turnaje:
HAPO, HAPOSTAR, SUPERHAPOSTAR, 2 volejbalové, streetballové, nohejbalové, florbalové a tenisové turnaje. Organizování pochodu Václavice Havlovice, Havlovické Tropical ligy, hokejových duelů a dalších sportovních aktivit.

Turistika
Obec je součástí regionu Jestřebí hory. Jestřebí hory a jejich okolí jsou díky své poloze, členitosti a rozmanitosti ideálním místem pro pěší turistiku a cykloturistiku. Regionem vede několik značených turistických tras a cyklistických stezek, které mají napojení až na sousední Polsko. K dispozici je několik sportovních areálů pro různé druhy sportu, tři sportovní haly, v zimě pak lyžařské vleky a desítky kilometrů upravovaných běžkařských tratí.

Okolí regionu také skrývá bohaté kulturní dědictví. Z nejvýznamnějších jmenujme Zoologickou zahradu ve Dvoře Králové, barokní hospitál Kuks, Braunův Betlém, Babiččino údolí se starým bělidlem, mlýnem a Ratibořickým zámkem nebo Náchodský zámek. Významná je činnosti úpické hvězdárny, jejíž výsledky z pozorování slunce využívají i světoví odborníci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.havlovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA