Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velký Vřešťov

Obec se nachází na hranici okresů Trutnov, Jičín a Hradec Králové.

Spádově patří do Dvora Králové n. L. Autobusové spojení je do Hradce Králové a Dvora Králové n. L. přímými linkami, do Hořic se dostanou občané dvakrát denně s přestupem ve Vrchovnici. Železnice vede z 5km vzdálené Cerekvice n.Bystřicí do Hradce Králové a Jičína.

V těsné blízkosti obce se nachází Vřešťovský rybník s autokempem. Ubytování je možné v chatkách, vlastních obytných přívěsech, stanech i pod širákem. V kempu je povoleno rybaření. Kemp je v provozu od května do konce září.

Historie
Podle některých zpráv byl hrad Vřešťov postaven v polovině 13. stol., nejpravděpodobněji však již roku 987. V okolí stály údajně ještě další dva hrady. Asi 400 m od vřešťovského hradu severovýchodním směrem se tyčil hrad Dubí a na sever hrad Vysoká. Proto se zde říkalo "Trojhradí". Pod vř. hradem se usazovali poddaní, podhradí se rychle rozrostlo na vesnici a ke konci 13. stol vznikl kolem hradu městys téhož jména.

První zmínku o Vřešťově najdeme v Kronice takřečeného Dalimila z počátku 14. stol., kde autor jmenuje mezi šlechtici, kteří údajně porazili v bitvě u Hořiněvsi roty braniborských žoldnéřů Mutinu Vřešťovského. Jméno Mutinova nástupce není známo.

Pověst
V pradávných dobách sídlil v království českém velice dobrý rytíř, či kníže, který měl jedinou velice sličnou dceru, která velmi těžce onemocněla. Kníže hledal daleko široko lékaře, který by mu dceru uzdravil a zachránil. Doneslo se mu k sluchu, že v lesích žije zázračný lékař-poustevník. Vydal se s výpravou k poustevníkovi, ale v lesích zabloudili. Dnem i nocí tápala výprava v hustých lesích, až jedné noci uslyšela pronikavé zvuky, které nasvědčovaly hlasu opice. Šli za hlasem až na kopec, kde na vrcholku stromu seděla opice a vřeštěla.

Vřešťan svým pronikavým hlasem dovedl výpravu až blízko k jeskyni, ze které ji vyšel vstříc na první pohled učený muž. Poustevník vyslyšev přání knížete, vydal se na cestu, aby dceru jeho zachránil. Cestou vyprávěl knížeti, že když putoval světem za lékařskou vědou, že Vřešťana dostal darem v daleké cizině. Za takového hovoru došli do zámku, kde se poustevník ujal princeznina léčení a tuto za nemnoho dní zcela uzdravil. Kníže nabízel poustevníkovi bohatou odměnu, leč ten odmítl. I rozhodl se kníže, že na místě, kde vřešťan svým hlasem uvedl výpravu na správnou cestu, vystaví hrad. Jak řekl tak i učinil, nazvavši tento hrad Vřešťov a to na památku, že opice vřešťan pomohla k uzdravení a záchraně jeho jediné dcery.

Kempink
Autokemp se nachází u Vřešťovského rybníka, který má rozlohu ha. V kempu je možnost ubytování ve čtyř a dvoulůžkových chatkách, čtyřlůžkových buňkách. Je možné zde postavit stan nebo zaparkovat autopřívěs s možností napojit se na el. přípojku. V areálu kempu je v provozu několik kiosků s občerstvením, teplým jídlem a pitím. Na své si zde přijdou i rybáři, kteří mohou chytat ryby od 1. 5. v roce. Do kempu můžete vzít i své psí miláčky a každý večer si topit svůj táborák.

V kempu si můžete půjčit kola a projet se po okolí. Přes Velký Vřešťov vedou cyklotrasy, které vám umožní prohlédnout si pěkné okolí – Miletín, Zvičinu odkud máte Královedvorsko jako na dlani, Dvůr Králové nad Labem se svou ZOO, Lázně Velichovky a jejich proslulé rašeliniště nebo proslulé cukrárny. Pěkné muzeum řemesel v Habřině.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA