Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Kalná

V údolí na horním toku Kalenského potoka se nachází souvislá zástavba obce Dolní Kalná s místní částí Slemeno. Její název bývá spojován s vodou zdejšího potoka, zkaleného vždy po dešti typickou červenou hlínou. V okolí se nalézají zkameněliny v kamenouhelných lupcích a malachit s azuritem. Na Rovních se nacházejí krásné mechové acháty, ametysty, záhnědy a křišťály.

Historie
Nejstarší zpráva o Kalné, zmiňující zdejší farní kostel, je již ze 14. století. Prvním známým majetníkem obce byl Petr ze Zásady. Od roku 1372 byla Kalná a okolní obce majetkem benediktinského kláštera ve Lhotě. Po zničení kláštera husity roku 1424 získal celý klášterní majetek Hynek Krušina z Lichtemberka, tehdejší  pán hradu Kumburk. Roku 1454 koupil toto území král Jiří z Poděbrad, který ho postoupil Valdštejnům.

Roku 1688 se Kalná a okolní vsi stávají až do roku 1796 majetkem hraběcího rodu Morzinů. V 18. století začaly snahy o rozdělení obce na Horní a Dolní Kalnou. K úřednímu rozdělení došlo roku 1849 za panství knížete Karla Rohana. V roce 1976  se obce sloučily a v roce 1990 se opět osamostatnily.
Obyvatelstvo, které bylo vždy převážně české, se živilo hlavně zemědělstvím. Po vzniku textilní továrny v Dolní Kalné začali převažovat dělníci.

Památky
Nejvýznamnější památkou Dolní Kalné je kostel sv. Václava, prvně zmiňován roku 1352. Za Žižkova tažení roku 1424 byl kostel pobořen. Za Václava z Valdštejna v roce 1609 byl postaven nový renesanční kostel na místě zbořené gotické stavby, který byl předán českým bratřím. Zde kázal i J. A. Komenský. Barokní přestavba a výstavba věže byla provedena roku 1723 v době, kdy panství vlastnil Hrabě Václav z Morzinu. Nejcennějším uměleckým předmětem vnitřního vybavení kostela je dřevěná Madona z r. 1350, památným je i malý a velký zvon z let  1522 a 1565 a varhany z 18. století.

V okolí obce je přirozeně rozmístěno velké množství pískovcových soch, božích muk i smírčí kříž z roku 1719. Malebné roubené chalupy patří k obrazu krkonošského podhůří. V obci  pobývaly i významné kulturní osobnosti. Kalná je dějištěm románu spisovatele J. K. Šlejhara – Vraždění. Zdejší harmonickou krajinu si oblíbil i známý krajinář Podkrkonoší František Kaván.

Současnost
Dnešním návštěvníkům slouží sportovní a rekreační areál s koupalištěm, vyznačené cyklotrasy a v zimě běžecké lyžařské trasy. Za nádhernými pohledy na panorama Krkonoš se vydejte na svahy Paldusova kopce (496 m n. m.) a Rovně (471 m n. m.). Dlouholetou tradicí je každoročně pořádaný turistický pochod „Noční výstup na Sněžku za východem Slunce“ a tradiční dolnokalenská pouť. V současné době se obec rozrůstá o nové mladé rodiny, a to především v důsledku pominutí důvodů pro kdysi zamýšlenou výstavbu vodní nádrže Vestřev. Rozvoj zaznamenává podnikatelská sféra,  zvyšuje se také zájem občanů o celkové dění v obci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.dolnikalna.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA