Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Maršov u Úpice

Obec se nachází necelých 10 kilometrů od města Úpice. Maršov se skrývá v horské úžlabině, která stoupá od východu k západu a po obou stranách je obklopena lesy.

Hlavní silnice vede od obce Libňatov směrem na obec Hajnici. Na levé straně podél silnice směrem na jih je tzv. strana "smiřická", kde byly nejdříve postaveny domy. Na pravé straně silnice byly domy postaveny déle. Nejvyšším bodem v okolí obce je kopec zvaný "Kopna", vysoký 580 m n. m., kde bývala dříve rozhledna.

Historie
Obec původně vznikla od osobního jména Marek, čili Mareš. Osada byla založena dle práva německého ve XIII. století. Zakladatel se stal rychtářem a požíval zvláštních výhod. Měl statek "Rychtu" č. p. 37, byl prosté roboty a i jeho nástupci, zvaní "svobodníci", nekonali robotu. Přiváželi pro vrchnost jen sůl a víno a a za tuto práci byli placeni. Maršov náležel původně k panství vízmburskému a přiřazen byl k Úpici. Malá tato ves dělila se až do roku 1848 ve dvě osady, z nichž větší náležela k panství náchodskému a měla svého rychtáře, kdežto druhá část spadala pod právo vsi Mezilečí a příslušela k panství "smiřickému".

V roce 1555 prodala vrchnost náchodská tři pustiny za 26 kop grošů smíšených, a to Náměrek, Na Pustinách a Hájek. Hranice byly v r. 1735 omezníkovány a v té době byla tu myslivna a lom na kámen. Téhož roku byl do obce pořízen první zvon. V roce 1881 zřídila obec nákladem 4500 zl. školní budovu, ve které bylo v r. 1883 zahájeno vyučování s počtem 32 žáků. Ve škole se vyučovalo do roku 1949. Od roku 1957 do roku 1965 byla škola přechodně otevřena a jejím posledním učitelem byl Josef Moravec. Škola po dobu uzavření byla využívána pro kanceláře národního výboru, knihovnu, bydlení, třída pak krátce pro ubytování polských pracovnic, kanceláře a schůzovou činnost pro JZD, dále pak pro různé příležitosti.

Podle statistických údajů měl Maršov v r. 1628 12 statků a 8 chalup a 102 obyvatel. Nejvyššího počtu obyvatel bylo dosaženo v r. 1843 s počtem 419 obyvatel a 70 domů.

Turistika
Obec je součástí regionu Jestřebí hory. Jestřebí hory a jejich okolí jsou díky své poloze, členitosti a rozmanitosti ideálním místem pro pěší turistiku a cykloturistiku. Regionem vede několik značených turistických tras a cyklistických stezek, které mají napojení až na sousední Polsko. K dispozici je několik sportovních areálů pro různé druhy sportu, tři sportovní haly, v zimě pak lyžařské vleky a desítky kilometrů upravovaných běžkařských tratí.

Okolí regionu také skrývá bohaté kulturní dědictví. Z nejvýznamnějších jmenujme Zoologickou zahradu ve Dvoře Králové, barokní hospitál Kuks, Braunův Betlém, Babiččino údolí se starým bělidlem, mlýnem a Ratibořickým zámkem nebo Náchodský zámek. Významná je činnosti úpické hvězdárny, jejíž výsledky z pozorování slunce využívají i světoví odborníci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecmarsov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA