Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Úpice

Město Úpice leží na padesáti stupních severní šířky a šestnácti stupních východní délky, tedy nachází se v severovýchodních Čechách 14 km jihovýchodně od města Trutnova a 20 km severozápadně od města Náchoda.

Město se prostírá po obou březích řeky Úpy v roklinatém údolí lemovaném výšinou "U Lipek" a lesy Svobodným, Milešovkou, Velbabou, Dlouhými Záhony a Rtyňkou.

Rozloha je 1 530 ha. Řeka Úpa protéká městem od západu ve vypjatém oblouku k jihu. Na pravém břehu ústí do Úpy potok Radečka, na levém potok Rtyňka. Výšková kóta u mostu Sv. Čecha (U Spořitelny) je 337 m n. m., práh kostela sv. Jakuba na náměstí 359 m n. m., výšina "U Lipek" 416 m n. m. a nejvyšší bod na katastru Úpice je na Velbabě 464,2 m n. m. Nejvyšší bod na katastru integrované obce Radeč je vrch na Červené hlíně 501 m n. m.

Historie
Na tomto strategicky důležitém místě chránila obchodní stezku, tzv. Kladskou trhovku, přicházející sem od Náchoda, Hronova a Rtyně a směřující ke Dvoru Králové. V Batňovicích odbočovala přes Jestřebí hory k severu Svídnická stezka.

Strategický význam Úpice podtrhuje i pověst o odražení tatarského vpádu v r. 1241, nazývaná Úpičtí rytíři. Je velmi pravděpodobné, že Úpice jako strážní osada vznikla mnohem dříve, než Tas z Vízmburku postavil r. 1279 nad Havlovicemi hrad Vízmburk. S ním byla neodmyslitelně spojena i jako pozdější městečko až do zániku hradu v r. 1447 a do následného spojení s náchodským panstvím.

Vízmburské panství štědře podporovalo své jediné městečko Úpici a udělilo mu i četná práva včetně hrdelního, tržního, vaření piva apod. V době husitské stála Úpice na straně kalicha. Proto byla v r. 1421 vypálena Slezany, kteří r. 1425 svůj ničivý vpád opakovali.

Roku 1604 byla v Úpici postavena první škola. Roku 1625 bylo městečko postiženo velkým požárem. Bylo při něm zničeno 16 domů i s kostelem. Za třicetileté války trpěla Úpice třemi švédskými vpády, v říjnu 1632, v lednu a v dubnu 1647. Také v prusko-rakouských válkách o dědictví Slezska, zde tábořilo několikrát rakouské vojsko a r. 1745 zde leželo vojsko pruského krále Bedřicha.

Také ve válce prusko-rakouské v r. 1866 leželo v Úpici před bitvou u Střítěže a Rubínovic nepřátelské pruské vojsko. Dne 28. června 1866 bylo v přádelně na Sychrově velitelství II. pruské armády korunního prince Bedřicha Viléma.

V druhé polovině 19. století lze sledovat v Úpici rychlý rozvoj průmyslu, především textilního. První přádelna byla postavena v roce 1851. Karel Moravetz začal v r. 1894 s výrobou vah a v r. 1905 vybudovali Buxbaumové moderní tkalcovnu. Úpice se tak stala jedním z nejprůmyslovějších měst českého severovýchodu.

Současnost
V Úpici prožily své dětství a mládí děti MUDr. Antonína Čapka: Helena, Josef a Karel, narodila se zde malířka květin a Podkrkonoší Julie W. Mezerová. Dlouhodobou tradici má zde ochotnické divadlo, hudba a také tělovýchova a sport. Mimořádnou zvláštností je hvězdárna otevřená v r. 1959. Z rozsáhlého odborného zaměření hvězdárny připomeňme aspoň výzkum vztahů Slunce - Země a sledování sluneční aktivity na lidský organismus a biosféru.

Hvězdárna Úpice
Byla otevřena roku 1959, z rozsáhlé činnosti, kterou hvězdárna provádí, vyberme alespoň výzkum vztahů Země - Slunce a sledování sluneční aktivity na lidský organismus a biosféru.

Památky

Stará radnice
Raně barokní stavba z r. 1678 postavená Kašparem Kloptem, zadní trakt byl dostavěn v r. 1822. Nová věž vystavěna 1752, v r. byla 1957 věž přestavěna do původního barokního slohu. Hodiny na věži z r. 1665 patří mezi nejstarší v Čechách. Městské muzeum získalo celou budovu v letech 1961 - 1962.

Nová radnice
Původně obecní dům, projekt vypracoval Alois Mezera, stavbu provedla 1922 - 1923 firma Ladislav Machoň. 16. 12. 1923 v neděli byla první schůze zastupitelstva. Sochy alegorie "Válka" a "Mír" jsou dílem akadem. sochaře Karla Dořáka z Prahy. V obřadní síni je obraz Úpice z r. 1911 od akadem. malíře Jar. Panušky. U hlavního vchodu jsou čtyři mosazné cedule se jmény padlých a nezvěstných vojáků z Úpice z I. světové války.

Barokní kaple sv. Michala
Původně zádušní kaple. Nechal ji v letech 1698 - 1701postavit podle plánu J. Schotta farář Martin Benedikt Hůlek, který je v hrobce pod kaplí pochován. Je zasvěcena sv. Michalu k uctění památky budovatele otce Michala Hůlka. Jedna z prvních centrál na Trutnovsku. Na starém hřbitově u kaple byl pohřben Adam Kolisko, jeden z vůdců selské rebelie z r. 1775. R. 1866 zde bylo pochováno 31 rakouských a pruských vojáků.

Městské muzeum v Úpici
Objekt založil MUDr. Ant. Čapek roku 1895. Je umístěno ve staré radnici spolu s galerií J. Mezerové-Winterové. Expozice muzea zahrnuje národopisné oddělení a památky na pobyt rodiny MUDr. A. Čapka.

Čerpáno z oficiálních stránek města www.upice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA