Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Brusnice

Obec se nachází ve východních Čechách směrem severozápadním od Dvora Králové nad Labem (8 km), náleží do okresu Trutnov.

Obec se rozkládá na březích dolního toku Brusnického potoka, který se vlévá ještě v katastru obce do řeky Labe. území obce leží v Jičínské pahorkatině, přitom nejvyšším bodem je vrch Zvičina v nadmořské výšce 671 m n. m., naopak nejnižším bodem je hladina řeky Labe - 320 m n. m. Z hlediska klimatu náleží obec do mírné teplé oblasti.

Dolní Brusnice jsou klidnou podkrkonošskou vesničkou, nabízející výlety do blízkého okolí a také sportovní vyžití na místním víceúčelovém sportovišti.

Místní lokalita má jedno z nejčistších ovzduší v republice.

Pověsti a legendy
Když v roce 1866 končila prusko-rakouská válka, nacházelo se v podzvičinské oblasti hodně zraněných vojáků. Byli ošetřeni vodou, která pramenila nad dnešními lázněmi. Rány se jim velmi dobře hojily, a tak se přišlo na to, že voda má hojivý účinek. Brzy se sem táhli poutníci zblízka i zdaleka.

Hasičský sbor
Jeho historie se váže k roku 1891, kdy byl založen zprvu německý hasičský sbor, ve kterém byli i někteří Češi. To trvalo do roku 1934, kdy zde vznikly Sudety, a přes válku. Po odsunu Němců stěhovali do obce Češi, kteří zde založili první český hasičský sbor 6.2.1946. Ten čítal 20 členů. Sbor je zde stále v činnosti a koncem roku 2003 měl členů 50.

Vycházky do nejbližšího okolí
Obec Dolní Brusnice patří do krásné oblasti Podkrkonoší a zároveň je částí Podzvičinska. Do sousední obce Bílá Třemešná jsou to 2 kilometry. Podél cesty je Památník Jana Amose Komenského, který zde pobýval v letech 1625 – 1626. Po silnici přes obec Bílá Třemešná je možnost vycházky k přehradě na řece Labi. Stejným směrem, ovšem lesní silnicí, je možné dojít k chráněnému území Čertovy hrady.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.sweb.cz/dolbrusnice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA