Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bernartice

Části obce Bernartice tvorří Bilinka, Bojenice, Jestřebice, Kolišov, Ráb, Rakov, Srlín, Svatkovice a Zběšice.

Historie
První písemná zmínka o Bernarticích je z roku 1251. Obec patřila různým majitelům; nejvýznamnějšími byli v létech 1606 až 1773 pražští jezuité a v 19. století Paarové.

Krutý osud postihl městečko za nacistické okupace. V roce 1942 bylo 23 občanů popraveno a 5 posláno do koncentračních táborů za pomoc, kterou poskytli československým parašutistům z Británie. Bernarticím hrozil osud Lidic. V bojích na samém konci války bylo v obci zabito 14 místních obyvatel. Celkem zahynulo na popravištích, v koncentračních táborech a v boji o městečko 6 % z tehdejšího počtu obyvatel.

Kostel sv. Martina byl vybudován na základech starší stavby ve 14. století, později byl barokně přestavěn. Barokní fara na náměstí je bývalá jezuitská rezidence, před ní stojí kamenný sloup se sochou sv. Josefa. Kamenná kašna byla na náměstí přenesena z nedalekého hradu Dobronic v roce 1776. Kaple sv. Floriána před radnicí se světcovou sochou je z 1. poloviny 18. století. V Srlíně a Svatkovicích se nacházejí lidová roubená i zděná stavení.

Popis znaku
Na červeném štítě je nízká stříbrná hradební zeď, kvádrovaná s cimbuřím, prolomená čtyřmi otevřenými branami, takže se podobá mostu.

V branách jsou však vytažené černé mříže. Nad zdí se tyčí čtyři stříbrné čtyřhranné věže, každá s jedním obdélným oknem, s cimbuřím o třech stínkách a s černou valbovou střechou se zlatými makovicemi. Na dolní části každé věže je v obdélném poli lev. Na první a třetí věži je ve zlatém poli modrý lev, doleva obrácený, na druhé a čtvrté věži je na modrém poli doprava otočený lev zlatý.
Tato čtyři znamení lvů střídavých barev připomínají znak pánů z Valdštejna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.bernartice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA