Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rakovice

Pojedete-li po silnici č. 4 („Strakonické“) směrem od Prahy, odbočte krátce po vjezdu do Čimelic vpravo. Po dvou kilometrech vjedete do obce, kterou asi do roku 1730 procházela dávná obchodní stezka a později císařská silnice, vedoucí z Prahy do Písku.

Historie
Málokterá obec se může pochlubit tak dlouhou, významnou a na události bohatou historií, jako Rakovice. Doporučujeme Vaší pozornosti stránky na www.mesta.obce.cz/rakovice, kde jsou zachyceny podstatné údaje o životě v obci i v okolí, které s velkou pečlivostí vyhledal, roztřídil a publikoval spisovatel Jan Toman.

První historická zpráva o Rakovicích pochází z roku 1045, ale lidé na území naší obce a do okolí přišli mnohem dříve. Zpráva z roku 1356 dokládá, že v té době měly Rakovice neobvykle vysoký počet obyvatel. Ještě v 15. a 16. století byly Rakovice větší, než sousední Čimelice. V roce 1658 koupil rakovický statek Ladislav Hrobčický z Hrobčic na Litoměřicku a v letech 1665 – 1669 nechal vystavět na místě staré tvrze zámek. Ladislav Hrobčický se angažoval ve veřejném životě a díky své funkci krajského hejtmana Prácheňského kraje v letech 1681 – 1685 se Rakovice na určitou dobu staly sídlem krajského úřadu.

Dalším významným majitelem Rakovic se stal Karel Bohumil, svobodný pán z Bissingenu a na Čimelicích. Rakovický zámek byl na čas sídlem bissingenovské vrchnosti, avšak Karel Bohumil Bissingen vzhledem ke svým významným funkcím nechal postavit v letech 1726 – 1730 vedle staré čimelické tvrze reprezentativní zámek, do kterého přesídlil.

Do rakovického zámku byl umístěn vrchnostenský úřad. Čimelický zámek byl spojen se zámkem v Rakovicích lipovým stromořadím, doplněným sochami z dílny sochaře Jana Hammera. Je pravděpodobné, že právě v důsledku vlivu Karla Bohumila Bissingena došlo k odchýlení trasy dosavadní císařské silnice od původního směru na Rakovice a Mirotice přímo na Čimelice. Nový silniční průtah Čimelicemi odsunul do pozadí význam naší obce. Rakovice spolu s Čimelicemi se později dostaly do majetku rodu Vratislavů z Mitrovic a v roce 1850 Schwarzenberků.

Památky

Památník Vintíř
V lese Chlumu u silnice Rakovice – Mirotice, který tu pravděpodobně označuje pohřebiště francouzských vojáků nebo důstojníků, kteří tu měli být popraveni patrně pro vzpouru.

Červený kříž
K této památce se váže pověst o třech francouzských princeznách, které zde byly brutálně zavražděny při ústupu poražené francouzské armády v roce 1742. Pověst zpopularizoval Alois Jirásek v povídce „Balada z rokoka“.

Kapličky v obci a kaplička u Slavkovické hory (kulturní památka)

Zbytky keltského hradiště na vrchu Hrad

V okolí pak Čimelice s barokními sochami z dílny Jana Hammera, zámek Orlík, Orlická přehrada, hrad Zvíkov, Mirotice s památníky Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého nebo Mirovice s kostelem sv. Klimenta a nově upraveného a udržovaného židovského hřbitova) a mnoho dalších.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.severnipisecko.cz/rakovice.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA