Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Paseky

Obec Paseky se nachází v rekreační oblasti středního Povltaví a Píseckých hor.

Leží přibližně 8 km vzdušnou čarou jihovýchodně od Písku. Asi v šestikilometrové vzdálenosti východním směrem, za Píseckými horami, probíhá tok Vltavy.

Součástí obce Paseky je osada Nuzov. Obec Paseky je součástí Svazku obcí blanicko - otavského mikroregionu. Přímo v obci Paseky je ubytovna Václavka, ideální výchozí bod pro pěší i cykloturistické výlety po Píseckých horách.

Historie
První kronika obce Paseky byla založena v r. 1888, a to na oslavu jubilea čtyřicetiletého panování "Jeho C. K. apoštolského veličenstva císaře a krále Františka Josefa I". Na první stránce je panovníkův portrét s následujícím oslavným životopisem, jubilejní hymnou a výzvou k zakládání pamětních knih. V témže roce také vladař navštívil Písek, což se zde také podrobně popisuje.

Prvním zde zmíněným starostou je Matěj Malkus, který svou funkci zastával ještě před r. 1888 a v tomto roce byl zvolen opět. Ten také prováděl zápisy do kroniky. V r. 1891 starostou zvolen Jan Študent z Pasek, který v zápisech pokračoval. V tomto období již byl k Pasekám připojen také Tálín. Jan Študent zvolen také v r. 1895, 1898 a 1902.

V r. 1905 starostou zvolen Josef Skala z Pasek, který obec vedl do r. 1914. Po něm nastoupil Josef Kouba.V r. 1901 proběhlo sčítání lidu. V Pasekách tehdy bylo 92 čísel popisných a 598 obyvatel, v Nuzově 15 čísel popisných a 104 obyvatel. V r. 1907 odděleny Paseky od obce Tálín. V květnu r. 1908 proběhla volba zemských poslanců, při kterých byl do tohoto sboru zvolen pasecký rodák z č. p. 27 Jan Malkus.

Druhý díl kroniky začal psát Jan Kouba, odborný učitel, knihovník, ruský legionář, předseda osvětové komise a režisér ochotníků. Po něm psal kroniku Josef Záhorka, po něm v r. 1953 Rudolf Sedláček. Od r. 1991 je kronikářem Václav Hronek. V r. 1919 se starostou stává Antonín Burghauser, řídící učitel, v r. 1920 František Zach, po něm v r. 1931 Ladislav Procházka.

Stavba elektrické sítě začala v Pasekách probíhat v r. 1927. Roku 1930 započata stavba okresní silnice přes Paseky. Kampelička dostavěna v r. 1933. Za 2. světové války byl starostou obce Jar. Pícha, který však na svou funkci resignoval v r. 1942. Po něm nastoupil B. Havlík, po něm v r. 1944 Václav Řehoř, r. 1946 Jar. Žák, v r. 1950 Václav Řeháček.

Památky

Roku 1719 bylo v písecké radě jednáno o pořízení zvonku do Pasek, který měl mít váhu 24 liber. Měl být zasvěcen Petru a Pavlu. Již tehdy zde tedy zřejmě stála kaplička, avšak kdy byla postavena není známo. Stavba větší zvonice byla provedena v r. 1926.

Jedná se pravděpodobně o kříž, zmiňovaný v obecní kronice v r. 1894. Nechal jej postavit zemský advokát František Daneš. Svěcení tohoto kříže bylo provázeno slavností a průvodem. Stojí na dolním okraji obce. Tento kříž se nachází na rozcestí na Nuzov. Datován 1894, na profilovaném žulovém podstavci, litina zřejmě pozdějšího data.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.municipal.cz/paseky/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA