Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostrovec

Nevšední poloha
Starší ves Ostrovec Dolní představovala kdysi malý ostrov úrodných polí a luk v hlubokých lesích. O několik století později, přesněji v polovině 17. století, nastal tzv. kopaničářský rozmach. Noví osadníci klučili okolní lesy a zakládali nové osady. Tak vznikl na náhorní rovině nad původní vsí Ostrovec Horní.

Mezi oběma Ostrovci je značný výškový rozdíl. Od nejnižšího bodu na břehu říčky Lomnice do nejvyššího bodu Horního Ostrovce je to 45 m. Přitom obě místa jsou od sebe vzdálena jen málo přes jeden kilometr. Obě vsi se nacházejí v úzkém meziříčí dvou malých říčních toků Lomnice a Skalice. Do katastru obce patří také osada Dědovice, kterou tvoří většinou chalupy, sloužící k rekreačním účelům.

Tím jsme Vás krátce seznámili s naší nevšední polohou. Přidáme-li k  tomu skutečnost, že Ostrovec se nachází v blízkosti tak atraktivních míst, jako je Zvíkov, Orlík, Čimelice, Písek, Milevsko a další, věříme, že zatoužíte dozvědět se i o nás více. Nejen o turistických možnostech, ale i o naší historii. A možná, že Vás zaujme, jak se u nás žije nyní.

Historie
Pokusíme se přiblížit Vám alespoň některé zajímavé události, ke kterým došlo ve vývoji naší obce, či spíše dvojobce, v průběhu staletí. Možná, že budete překvapeni, že vlastnosti, jako pracovitost, lenost, vzdorovitost, podlézavost, hrdost, malichernost, závist a mnoho dalších, provázely už naše předky.

Ale pěkně od začátku: Ves Horní Ostrovec je osada „mladá“, přihlédne-li se ke skutečnosti, že většina vesnických osad v kraji je původu staroslovanského. První chalupy zde byly vystavěny až na sklonku třicetileté války. Název Horní Ostrovec se začal užívat až mnohem později, v polovině 18. století. Dolní Ostrovec je o několik století starší.

Podle nejstarších nalezených záznamů z roku 1642 byl prvním historicky dokázaným obyvatelem Horního Ostrovce hajný Jan Jiruš. V té době se zde na pasekách a vyklučených místech začali usazovat poddaní z Písecka. Novému osídlování nepřáli tehdejší majitelé čimelického panství Plotové z Konařin, kteří si činili právo na celou severní oblast píseckých lesů. To vedlo k řadě stížností, sporů a konfliktů.

Kolem roku 1670 už muselo být v Horním Ostrovci vystavěno větší množství chalup, z nichž jsou známa i některá jména „osedlých“ – Jiruš, Krajíc, Šindelář a Bečvář. Písecká vrchnost však v nich spatřovala stále jen samotáře a nikoli organizovanou obec a trvalo téměř sto let, než se jí skutečně stala.

Zajímavosti pro turisty
Lehce zvlněná krajina kolem Písku s dalekými výhledy k  Šumavě, Českým Budějovicím a někdy až k Alpám má svoji historii spjatou s řekami Vltavou, Otavou a menšími toky Lomnicí a Skalicí. V obtížně přístupném okolí vltavského údolí a v nejvyšších partiích pahorkatiny zůstaly rozsáhlé lesní komplexy. Krajina zde vytváří ideální prostředí pro pasivní i aktivní odpočinek.
 
U nás v Ostrovcích Vás nepochybně zaujme pozoruhodná roubená a další lidová architektura, náves s kapličkou sv. Jana Nepomuckého a památník padlým v I. světové válce, postavený v roce 1920, s dodatečným zaznamenáním 4 obětí II. světové války.
 
Kdysi velmi hluboké údolí Vltavy, které rozděluje oblast, je dnes snadno překonatelné po mostech a krajina je dostupná po síti turistických a cykloturistických cest. Na příklad u nás v Ostrovci má výchozí bod naučná stezka Krajem Alše, Kopeckého a Stroupežnického. Začíná u železniční stanice Dolní Ostrovec. Směřuje po zelené značce na JZ k Červenému kříži, po žluté do Čimelic, po modré do Smetanovy Lhoty, po žluté ke Karlovu a po modré do výchozího místa. Je 32 km dlouhá a nemá informační tabule.

Ostrovec je členem Dobrovolného sdružení obcí severního Písecka. Zajímavé informace z našeho regionu naleznete na www.severnipisecko.cz.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.ostrovec-obec.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA