Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kožlí

Kožlí je obec leží v jižních Čechách v bývalém okrese Písek. Nachází se v nadmořské výšce 398 m n. m. a první písemná zmínka pochází z roku 1396. Obec se nachází v oblasti severního Písecka.

Popis regionu
Severní Písecko je branou, jíž se vchází do turistické perly republiky – jižních Čech. Při pohledu shora se v  kopcovité krajině střídají rozsáhlé lesy s barevnými plochami polí, všude se zrcadlí velké množství rybníků, malých i velkých vodních toků a všechno oživují siluety kostelů a červené střechy na bílých staveních.

Malebným severním Píseckem v povodí řek Vltavy a Otavy kráčela historie od nepaměti a zanechala zde mnoho stop. Od pozůstatků pravěkých sídlišť, přes keltská oppida a tvrze ke hradům, zámkům, kostelům, klášterům, důmyslným rybničním systémům, památkám lidového stavitelství a zajímavým technickým stavbám. Žily zde bohaté šlechtické rody, jejichž osvícení členové povolali do svých služeb vynikající umělce a řemeslníky a dali tak vzniknout velkému kulturnímu dědictví. Lidová zručnost se projevila zejména ve stavbách selských stavení a kapliček.

Severní Písecko má i vysokou krajinnou hodnotu. Není tu žádný národní park ani chráněná krajinná oblast, a přesto je to oblast do značné míry původní a čistá. To spolu s množstvím historických památek vytváří ideální podmínky pro odpočinek a rekreaci. Snad největším lákadlem pro rekreanty je Orlická vodní nádrž, zámek Orlík a hrad Zvíkov. Kdysi velmi hluboké údolí Vltavy, které rozděluje oblast, je dnes překonatelné po mostech a krajina je dostupná po síti turistických a cykloturistických cest a tras.

Památky

Zřícenina gotického hradu
Hrad byl postaven kolem r. 1300 v sevřeném údolí na ostrohu nad soutokem Tisemského a Janovického potoka. Jako první majitel se uvádí r. 1318 Ctibor z Kožlí. Počátkem 15. stol. patřil hrad Petrovi z Pětichvost, který za bojů panské jednoty s králem Václavem IV. zachoval věrnost králi. Jeho syn už patrně na hradě nesídlil a prodal jej po r.1461 svému sousedu Zdeňkovi Konopišťskému ze Šternberka, který jej připojil ke konopišťskému panství. Zdeněk byl nepřítelem krále Jiřího z Poděbrad, jehož vojska r. 1468 hrad dobyla.

Romantická poloha zříceniny vždy lákala návštěvníky, patřil k nim i K. H. Mácha, který si ji nakreslil do svého deníku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.severnipisecko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA