Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ražice

Vítáme Vás na oficiálních stránkách obce Ražice u Písku v jižních Čechách.

Najdete nás 8 km jihozápadně od Písku, mezi řekami Otavou a Blanicí. Nedaleko Ražic je chráněná oblast Řežabinec, Řežabinecké tůně, Sudoměř s památníkem slavné Žižkovy bitvy a tvrz v Kestřanech. Ideální terén pro turistiku a cykloturistiku (trasa č. 1073).

Obec Ražice v roce 2004 získala  modrou stuhu za společenské aktivity a v roce 2005 druhé místo v soutěži o jihočeskou vesnici roku 2005.

Nejstarší historie
V knize Jiřího Fröhlicha Písecko v zrcadle archeologie (Písek 1997) se o Ražicích uvádí toto:
Štípanou kamennou industrii patrně mezolitického stáří sbíraly ve třicátých a čtyřicátých letech dvacátého století děti baštýře v hlubokém náhonu vody severně od rybářské bašty na východním břehu Řežabince. Nálezy skončily v soukromé sbírce. Dále k severu pokračují mezolitická sídliště na katastru obce Putimi.

Na počátku padesátých let se do píseckého muzea dostal okraj středověké zásobnice označené několika vtlačenými značkami. Nalezl ho rolník Buchtele při stavbě svého domu.

Při kontrole výkopu nalezli v roce 1996 archeologové Prácheňského muzea pře domem č. p. 8 zlomky nádob z 15. a 16. století.

O nejstarších dějinách obce Ražice uvádí první kronikář obce Ražice Jaroslav Koch toto: "Pravděpodobně lze míti zato, že Ražice jsou původu slovanského a že některá rodina prvních Čechů zde založila svoje sídlo. První obyvatelé byli svobodni, nepodléhajíce žádné vrchnosti a teprve v pozdějších dobách, následkem válečných a státních převratů, upadli v poddanství a při pozdější kolonizaci ve XII. a XIII. století postaveni byli na právní úroveň nově kolonisovaným osadníkům a velice málo uchovali si svoji samostatnost - jako svobodníci - nejsouce robotou povinni".

Nejstarší zápisy o obci Ražice

V ražické pamětní knize se píše toto:
Nejstarší zápisy o obci Ražici jsou ve starých pozemkových knihách. Knihy tyto, jak v úvodu jsem se zmínil, byly od okr. soudu v Písku převezeny v r. 1936 do Zemského archivu do Prahy, a proto nemohlo jich býti použito. Následkem toho nebylo lze zjistiti držitele usedlostí v Ražicích od roku aspoň 1650.

Turistika

Oblast Zlaté Hory
Obec Ražice se nachází v oblasti Zlaté hory, která je zajímavá především díky hledačům zlatonosného křemene, pravděpodobně již ze 14. století. Místo bylo nazýváno také Zlatý vrch, jak jej známe též dnes.

Zlatokopecké stařiny, tedy místa, kde se pravděpodobně zlato v křemeni kutalo, se pokoušel na základě mnoha různých map určit jistý p. Ježek, zkoumající zlatokopeckou minulost v píseckém regionu. Právě v lesech poblíž Ražic, náležících ke Zlatému vrchu bylo zjištěno pět jam velmi zřetelných a mnoho dalších v jejich blízkosti. Pracovalo se tu zjevně v tak řečených dudkách, tj. poměrně nehlubokých, blízko vedle sebe ležících šachtičkách. Další menší jamky byly dohledány s lesními mapami a ihned do nich zanášeny. Podle rozsahu jam a dolů zde byl zlatonosný křemen s určitostí nalézán.

Historie Zlatého vrchu u Ražic
Zahrnuje stručné záznamy o původu jména Zlaté hory, o tom, co se ve zdejších lesích před relativně dlouhou dobou odehrávalo a jaký význam má lokalita vrchu ve zdejší krajině dnes. V textu je použito doslovné citace geodetické zprávy jistého p. Ježka, který terén Zlatého vrchu zpracovával a objasnil, do určité míry, co se zde během časů zřejmě dělo. Vydal se totiž za jménem hory a dohledával doklady o těžbě zlata v takzvaných stařinách, podle všeho mělčích štolách, ze kterých se zlato dolovalo.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.razice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA