Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chyšky

Historie
Obec vznikla v raném středověku v blízkosti křižovatky obchodních cest, na jižních svazích Votické vrchoviny v části Čertova břemene. Severní svahy Čertova břemene, zejména Javorová skála , jsou značně strmé, místy skalnaté. Jižní svahy naopak klesají pozvolna s četnými skalnatými výchozy a skupinami balvanů. Členitý terén v některých případech dosahuje převýšení přes 100 m.

Obec se poprvé připomíná v roce 1291 jako majetek pražského biskupství. O starobylosti obce svědčí existence farního kostela sv. Prokopa. Dle stavebně-historického průzkumu je původně románský, i když se v historických pramenech zmiňuje až od roku 1384. V roce 1420 je kostel vypálen a poté znovu postaven.

Ve 14. století byla ves součástí panství příslušného k hradu Příběnice, který patřil pánům z Rožmberka erbu červené růže ve stříbrném štítu. Rožmberské panství skončilo v roce 1593, když Petr Vok z Rožmberka prodal Chyšky Jindřichovi Doudlebskému z Doudleb.  Ten ji odkázal obci města Písku. Později se zde v rychlém sledu vystřídala řada majitelů.

Výklad významu názvu obce má původ ve staročeském výrazu „chýše, chyšě, chyš“, kterým se označovala chatrč, domek, dům. Svatý Prokop, kterému je zasvěcen chyšecký kostel, žil v 11. století jako poustevník v Posázaví, kde s pomocí knížete Oldřicha založil klášter. Stal se jeho první opatem. V roce 1204 byl prohlášen za svatého a patří k českým národním světcům a k zemským patronům.

Pamětihodnosti
Kostel dnes tvoří dominantu obce. Společně s kostelem sv. Prokopa upoutají pozornost návštěvníků Chyšecká kaple, kapličky a boží muka v polích. Kromě zmíněných pamětihodností jsou na různých místech památkově chráněná stará selská stavení – „roubenky“.

Současnost
V dnešní době jsou Chyšky přirozeným spádovým a správním centrem, ve kterém obec spravuje ještě dalších 19 osad. Význam obce byl potržen v roce 2000, kdy byl obci předám Parlamentem „Obecní znak a prapor“.  V současnosti základní správní úkony, jako je matriční úřad, stavební úřad, vydávání občanských průkazů a cestovních pasů zajišťuje obecní úřad v Chyškách.

V obci jsou pořádána společenská setkání, jako např. „vítání občánků, loučení žáků posledních tříd základní a mateřské školy“. Na našem úřadu lze uskutečnit i svatební obřady. Obec spravuje mateřskou školu, základní devítiletou školu se školní jídelnou, které navštěvují děti nejen z naší obce a našich osad, ale také z obcí sousedních obecních úřadů. Kulturní akce se soustředí zejména do tří kulturních domů, z nichž největší a nejvýznamnější je v Chyškách. Kulturní domy jsou využívány k vlastním akcím nebo jsou pronajímány k akcím pořádanými našimi občany nebo podnikateli.

Snaha o rozvoj obce se v posledních letech soustředila na rozšíření bytového fondu. Na tuto snahu obec naváže využitím některých stávajících prostor k výstavbě levných bytů. Větší počet bytů v nízko-energetických domech nebo výstavba rodinných domků bude realizována po schválení územního plánu a přípravě stavebních míst. Této činnosti již dnes předchází úvahy nad vybudováním vodovodního přivaděče, který by zajistil nárůst spotřeby pitné vody nejen v Chyškách, ale i v nejbližších osadách.

Velmi významná je i dobrovolná činnost občanů, kteří se podílejí na budování obce. V obci působí 9 občanských a zájmových sdružení, která významně přispívají i k dobrým sousedským vztahům. Vybudovány byly například sportovní areály (fotbalová, tenisová a volejbalová hřiště), které si občané za přispění obce vybudovali ve svém volném čase. Chloubou obce jsou čtyři hasičská auta, která patří do integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje. V obci nechybí informační středisko s internetem pro veřejnost a knihovna.

Poloha a rozmanitost krajiny předurčuje Obec Chyšky a osady k ní patřící k aktivnímu odpočinku. Hustá síť turistických a postupně budovaných cyklistických tras umožňují turistům a cyklistům prožít krásné zážitky v zachovalé krajině, která svým rázem nabízí nepřeberné množství pohledů do otevřené krajiny kolem Milevska a Sedlecka. Zalesněné části území zvou k houbaření a sběru lesních plodů. Pro svůj neopakovatelný charakter je území navrženo do přírodního parku "Jistebnická vrchovina".
 
Znak obce
Znakem obce je štít dělený třemi stupňovitými hroty modrostříbrně, nahoře do oválu stočený stříbrný provaz se čtyřmi uzly cingulum), dole červená růže se zlatým semeníkem. Dělením znaku stupňovitými hroty jsou symbolizovány štíty lomů. Ty připomínají výklad významu názvu obce a mohou být vnímány jako znamení mluvící. Stříbrná tinktura je inspirována zbarvením staveb, které bylo dáno buď světlosti kamene jako stavebního materiálu, či omítkami, jejichž bělost způsobovala vápenná složka.

Stříbrná je také vhodným podkladem pro červenou růži pánů z Rožmberka, jako držitelů obce s nejdelší tradicí. Modrá barva horní poloviny štítu má oporu ve výkladu o modré obloze, která štíty domů umísťuje do konkrétního prostředí, kterým je pozemský svět a obloha nad ním. Provaz - cingulum - symbolizuje zasvěcení chyšeckého kostela sv. Prokopovi. Vztahuje se ke gotickému způsobu zobrazování světce jako řeholníka. Cingulum je užíváno k přepásání hábitu i v současnosti a řehole sv. Benedikta, ke které se hlásil i klášter v Sázavě, ho používá k řádovému oděvu. Prapor opakuje podobu znaku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.chysky.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA