Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slabčice

Obec Slabčice sestává ze čtyř osad - Slabčic, Nemějic, Písecké Smolče, Smolečského Březí a několika osamocených stavení v okolní krajině, zejména pod horou Tábor a v lokalitě "Na Široké". Osady jsou od sebe vzdáleny jen několik set metrů, takže jsou téměř spojeny.

Nachází se přibližně 20 km od okresního města Písek, na pravém břehu vodní nádrže Orlík. Zatímco okolí nádrže má lesnatý, svažitý charakter, vhodný k rekreaci, ostatní území obce má vysloveně zemědělský charakter.

Území obce představuje romanticky zvlněnou krajinu. K zajímavostem patří krásné přírodní scenérie, biokoridory podél potoků a vodotečí, doprovázené vzrostlou zelení, zejména v lokalitách mezi Nemějicemi a Slabčicemi, v partii "Hájky" a poloze "Pod Čepincem".

Nejstarší historie obce
První písemné zprávy o obci pocházejí z roku 1379, ze stejného roku jsou i zprávy o Nemějicích a Písecké Smolči. Osídlení tohoto území je však mnohem starší. Hora Tábor byla kultovním místem již v pravěku, jak dokládají archeologické nálezy.

Ve 14. století patřily obce k arcibiskupskému panství v Týně. Vzácným dokumentem, zachovaným z této doby, je tzv. "berní rejstřík", který zachycuje jména tehdejších usedlíků s vyznačením jejich berní (daňové) povinnosti a "urbář" tohoto panství, evidující rozsah obdělávané půdy jednotlivými usedlíky se stanovením jejich poddanské povinnosti.

V průběhu husitských bouří a válek byl všechen církevní majetek rozvrácen, střídali se majitelé panství až do roku 1620, kdy bylo panství postoupeno pražskému arcibiskupství. Zde zůstaly vesnice až do zrušení roboty v roce 1848, velkostatky do první pozemkové reformy po 1.světové válce a lesy dokonce až do roku 1950.

Zajímavosti z novějších dějin
Po roce 1849 byly vesnice spojeny v jednu politickou obec. V průběhu dalších let však zase rozděleny a v roce 1964 opět spojeny. Život zde nebyl nijak lehký, jak dokládají záznamy v kronikách. Přesto však byly po 1.světové válce vybudovány silnice a ve 30. letech elektrifikace. Aktivně zde pracovaly různé spolky, zejména sbory dobrovolných hasičů, vzdělávací a ochotnický spolek "Kálal", včelařský a holubářský spolek.

Po 2. světové válce byl postaven kulturní dům, zřízen nový poštovní úřad, ustanoveno menšinové zemědělské družstvo, vybudovány prodejny potravin, bytové jednotky, obecní vodovod, upraveno bylo fotbalové hřiště a proběhla řada dalších akcí.

V roce 1961 bylo zahájeno napouštění Orlické přehrady. Charakter krajiny směrem k řece se začal měnit a obec Slabčice a přilehlé osady se postupně stávaly i rekreační oblastí s chatovými lokalitami, rekreačním střediskem a obecním autokempinkem.

Kulturní památky
Dominantou obce a celé krajiny je věž kostela sv. Josefa ve Slabčicích. Kostel byl postaven díky sbírkám po Čechách a v krajanských spolcích v Americe. Sbírky vystačily i na vybudování fary vedle kostela. Kostel byl slavnostně vysvěcen 21. října 1900. Pozoruhodností je, že kostel je nyní v majetku obce a nikoli církve. Pěkně opraveny jsou i kapličky v Nemějicích, Smolečském Březí i Písecké Smolči.

V katastru osady Nemějice se nachází historicky památný vrch - hora Tábor. Je památná především tím, že roku 1419 - v době husitských bouří po upálení Mistra Jana Husa - se na ní konalo největší shromáždění lidu. Podle kronikáře se sešlo 42 tisíc lidí. I později byla na hoře Tábor různá shromáždění, slavnosti i ekumenické bohoslužby.

Obecní úřad ve Slabčicích obnovil po roce 1989 upomínkové slavnosti, a tak se každý rok počátkem července, koná na hoře Tábor shromáždění, kterého se účastní nejen obyvatelé obce, ale i hosté ze širokého okolí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mesta.obce.cz/slabcice/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA