Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrazany

Hrazany je obec v jižních Čechách ležící v okrese Písek 9 km severně od města Milevska.

Původ názvu
Název Hrazany má do dnešního dne nejasný původ a je vykládán několika způsoby. Nejstarší výklad pocházející z hrazanské kroniky předpokládá původ jména od slova hráz a nebo hrazení, ale proti se staví, že v okolí není žádný potok a ani rybník, který by byl uměle přehrazen. Další verze původu tohoto jména je starobylá. Je odvozeno od jména Hrzan. V kostele sv. Jiljí v Milevsku je uvedena Dorota Hrzanka z Harasova.

Historie
Dokladem starého pravěkého osídlení je žárové pohřebiště v lokalitě Na Roudnicích. První písemné zmínky o vsi jsou ze 13. století. V obci se nachází několik lidových roubených staveb. Kostelík sv. Ducha je z roku 1926.

Přírodní památky
V obci je několik památných stromů: tyto lípy byly vysázeny na počest jubilejní zemské výstavy roku 1891.

Severně od vsi v lokalitě Kněz je chráněná přírodní památka - kamenné moře.

Půvabná příroda na Hrazánecku připraví pěším turistům řadu pěkných zážitků.

Známé osobnosti
Ze sousedních Hrazánek pocházel rod prezidenta tzv. druhé republiky a protektorátu Emila Háchy.

Rovněž v Hrazánkách se narodil sochař Václav Barda (1885 - 1926), pozdější ředitel kamenické školy v chorvatské Korčule. Většinu svých prací provedl v zemích bývalé Jugoslávie.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.sdruzeni-milevsko.cz/html/hrazany.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA