Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žďár

Obec Žďár se nachází v jižní části píseckého okresu asi 3 km od Protivína v nadmořské výšce přibližně 380 m n. m. Součástí Žďáru jsou části Žďárské Chalupy a Nová Ves. V současné době žije v obci kolem 230 obyvatel.

Zelendárky - přírodní památka
U Nové Vsi se nachází krajinářská přírodní památka Zelendárky. Byla nazvána podle stejnojmenné lokality. Tato oblast je vhodná pro pěší i cykloturistiku.

Z historie obce

V místě obce bylo v roce 1929 ve zrušené pískovně nalezeno 23 popelnic ze žárového pohřbívání z doby keltského osídlení. Na katastru obce se též nacházejí roztroušené střepy tzv. šedé keramiky. Na jižní straně obce se nacházel kámen se znakem českého státu, českým lvem a letopočtem 1282, který označoval obec Žďár jako svobodnou, podléhající jenom králi.

1. světová válka a období meziválečné
V Požární kronice obce Žďár se uvádí:
"Rok 1914 přichází plný událostí, které překvapily celý svět. Tohoto roku zazněly osudné Sarajevské výstřely, a to když byl zastřelen následník trůnu císař Ferdinand de Este. Tyto výstřely rozprostřely dusné a hrozné mraky nad Evropou. 26. července, když lidé o Protivínské pouti uslyšeli zdrcující zprávu, že byla vyhlášena válka, každý jako by byl hrůzou omráčen co bude dál. Byla vyhlášena všeobecná mobilizace a na Protivínském nádraží se loučili s bolestí v srdci ženy se svými drahými muži, zdrcené matky se svými syny. Byli to například bratři: Matěj Batysta, Václav Polanský, Jan Procházka a další. Na daleké bojiště unášel tento vlak drahé bratry, aby s 11. pěším plukem Píseckým bojovali za císaře pána."

Památky

Uprostřed návsi ve Žďáře stojí kaplička, která je registrovanou kulturní památkou.

Kaplička má obdélný půdorys, jednoduchý nezaklenutý vchod, nad nímž je nika. Jehlancová střecha je zvrcholena dřevěnou zvoničkou.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.municipal.cz/zdar, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA