Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Minice

Malá, ale naše, dalo by se s trochou nadsázky říci o naší obci, neboť skutečně naší obcí se staly Minice po úsilí, které trvalo od roku 1941 do roku 1990! Do té doby jsme patřili spolu s Kakovicemi a Mišovicemi do spojené politické obce Kakovice.

Střípky z historie
Dávná historie pro nás zůstane zahalena tajemstvím, i když se dá obecně odvodit z dochovaných zpráv a archeologických výzkumů našeho regionu a také z pečlivé, v některých případech objevitelské práce spisovatele Jana Tomana. Doloženou skutečností je, že Minice patřily od poloviny 16. století až do roku 1848 k orlickému panství a spravovány byly  tzv. rychtou Letovskou. Novější historické události a boj o samostatnost obce jsou částečně zaznamenány v naší kronice.

Charakter krajiny, v níž se nacházejí Minice, je odedávna zemědělský. Naši dávní předkové však neměli snadný život. V raném středověku používali primitivní, nedokonalé nástroje a nářadí, k obdělávání půdy byla zpočátku používána jen lidská síla a výnosy byly minimální. Až v polovině 13. století došlo v zemědělství k převratným změnám. Rozšířilo se používání pluhu, koňského chomoutu a volského jha, což umožnilo využívání tažné síly dobytka. To si vynutilo zřizování delších pruhů polí, aby odpadlo časté a obtížné obracení na malých políčkách. V konečném důsledku muselo nutně dojít k přeorganizování celého vesnického katastru. Nový způsob obdělávání půdy, tzv. trojstranné hospodaření (ozim – jař – úhor) zajišťoval zvýšení výnosů a změnil od základu tvář venkova.

O gruntovních knihách
Původně stejnorodá vesnická společnost se staletým vývojem velmi rozrůznila. Ještě na počátku 16. století byly vesnice malé a tvořily je přibližně stejně bohatí sedláci. Postupně však docházelo k diferenciaci. Gruntem byla míněna selská usedlost. Některé se rozrůstaly, jiné byly rozprodávány nebo jejich části oddělovány ve prospěch půdy chalupnické a domkářské.

Gruntovní knihy vedly vrchnostenské úřady. Knihy zajišťovaly poddaným dědické právo k jejich gruntu – vznikaly však na různých panstvích v různou dobu, a tím jsou i dějiny zemědělských usedlostí časově různorodé. Gruntovní knihy orlického panství a tedy i pro Minice byly založeny roku 1587 za vlády Jana Jiřího se Švamberka.

Spisovatel Jan Toman uvádí ve své knize „Dějiny zemědělských usedlostí na středním Mirovicku“, že v Minicích byly grunty a chalupy: grunt Kuklovský – Jánských, chalupa při gruntu Jánských, grunt Kyselicovský, Vyškovský – Sádlovský, Benešovský – Zajíčkovský, chalupa při gruntu Korytovském, Korytovský, Belhovský, chalupa při gruntu Linhartovském – Vaněčkovském a grunt Hanzlíkovský-Linhartovský-Vanečkovský. Dále zde byla obecní hajnice, kovárna a několik dalších chalup. V gruntovních knihách jsou pak u každé usedlosti pozoruhodně podrobné záznamy o koupi, dědictví, přiženěnění, připsání a dalších okolnostech změn v držení.

Informace pro turisty
Pro pěší je v distribuci velký výběr turistických map např. mapa „Povltaví – Písecko – Orlík“.

Cykloturistům doporučujeme www.eurobeds.cz nebo www.cykloserver.cz.

Mapy jsou na internetu na: www.mapyonline.cz.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.severnipisecko.cz/minice.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA