Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mirovice

Město Mirovice neminete, odbočíte-li ze silnice č. 4 „Strakonické“ na křižovatce se silnicí č. 19 směrem na Březnici a Rožmitál pod Třemšínem. Patří k nám ještě 8 osad: Boješice, Kakovice, Ohař, Plíškovice, Ráztely, Řeteč, Sochovice a Touškov.

Krátce z historie
Výhodná poloha na důležité obchodní stezce dala vzniknout osadě nazývané Mirovičky. Nová osada a pozdější městečko bylo založeno vedle staré tržní vsi. Na umělé založení Mirovic ukazuje přesně vyměřený, prostorný, čtverhranný rynk, jehož plocha byla typická a potřebná pro všechna města a městečka, ležící na živých obchodních stezkách.

Mirovice byly sice tzv. městem královským, ale jeho osudy byly v historii spjaty především se zvíkovským a orlickým panstvím. Významným mezníkem v historii byla léta kolem roku 1540, kdy byly založeny městské knihy a Mirovice získaly právo užívat městský znak - tvoří ho stříbrný český lev v červeném štítě.

Asi o dvacet let později byla zřízena radnice. Město se mohlo pochlubit i značnou úrovní vzdělanosti. Většina obyvatel uměla číst a psát zásluhou školy, kterou měly Mirovice od nepaměti. Slibný rozvoj Mirovic trval až do roku 1584. Dlouholeté válečné útrapy, které následovaly po bitvě na Bílé Hoře, přivedly Mirovice na pokraj zkázy. Až ke konci 17. století dovolila zlepšená hospodářská situace příchod nových obyvatel, opravy zničených domů a stavby nových. Téměř 100 let bylo v mnohém ohledu ve vývoji a rozvoji městečka nenávratně ztraceno.

Přibližně v  polovině 18. století došlo k odchýlení dávné obchodní stezky a později císařské silnice, vedoucí Mirovicemi, na Čimelice. Tím sice byly Mirovice do jisté míry poškozeny, avšak stále zůstávaly městečkem a v roce 1850 se staly sídlem okresního soudu a berního úřadu. V roce 1853 byly na základě císařského patentu prohlášeny městem se všemi právy. V celém městě a hlavně na náměstí docházelo postupně k mnohým stavebním změnám. Pomalu mizel jeho starobylý ráz a přízemní domky s malebnými barokními štíty byly nahrazovány tehdy moderním, kasárenským slohem. Další velký stavební rozvoj zaznamenaly Mirovice až v letech 1920 až 1930.

Pamětihodnosti a zajímavosti


Kostel sv. Klimenta
Tradice klade vznik kostela do doby cyrilo-metodějské. Původní kostel byl gotický. V roce 1726 byl nákladně přestavěn a rozšířen podle návrhů slavného stavitele Kiliana Dientzenhofera ml. v barokním stylu.

Mariánský sloup na náměstí
Tento morový sloup z roku 1717 je jediným zachovaným sousoším v Čechách od mistra Schlansowského.

Židovský hřbitov
Velice pěkně působí nově upravený židovský hřbitov, který se nachází severozápadně od Mirovic u říčky Skalice. Patří k nemnoha zachovalým v Čechách. Byl založen v roce 1680 a svému účelu přestal sloužit po druhé světové válce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.mirovice-mesto.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA