Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vráž

Obec Vráž se nachází asi 8 km severně od města Písku.

Dominantou obce je zámek, který je v současnosti využíván jako rehabilitační lázeňské sanatorium. V okolí je mnoho lesů, rybníků (např. Novovrážský, Společný), asi 1 km od obce protéká řeka Otava.

Dále se zde nachází Přírodní rezervace Čertova hora u Vráže. Samotná obec i okolí poskytuje mnoho možností pro pěší, cykloturistiku, především díky rozsáhlým lesům.

Tak jako nic na světě a v životě vůbec nevzniká najednou, i obec Vráž se utvářela postupně a tak prodělávala svoji historii. V letošním roce oslaví 681 let.

Historie
Poprvé se jméno Vráže objevuje v historických pramenech v roce 1323, kdy bylo královské panství zvíkovské zastaveno od české koruny do užívání největšímu jihočeskému feudálnímu rodu Rožmberků. Tato první zástava panství byla řádně potvrzena králem Janem Lucemburským 19. 8. 1323 Petru z Rožmberka.

Roku 1337 po smrti Petra z Rožmberka bylo zvíkovské panství vyplaceno a patřilo opět koruně. Druhá zástava zvíkovského panství opět do rukou Rožmberků byla roku 1437, v roce 1473 se dostala Vráž pod správu rodu Švamberků. V roce 1577 přešlo část panství zvíkovského prodejem rodu Deymům ze Stříteže k malému panství čimelickému.

V období 1620 až 1848 patřila Vráž panství čížovskodrhovelkému. Po roce 1848 se stal prvním vrážským starostou sedlák Jan Rataj až do roku 1863. Obce se dotkly také obě světové války a celé období poválečné a po roce 1989 obec píše další díl historie.

Můžeme říci, že obec Vráž byla vždy obcí kulturní, bylo založeno v r. 1900 Knihovní družstvo, které působilo osvětově na kulturní povznesení vrážských občanů. Hrálo se zde divadlo. Požární hasičský sbor ve Vráži byl založen roce 1908. V obci byla zřízena škola v roce 1857.

Dominantou Vráže je bezesporu zámek, který byl postaven v roce 1875 a patřil rodu Lobkoviců. V roce 1906 byl zámek prodán a užívala jej Nemocenská pojišťovna jako zotavovnu. Od roku 1949 byla přeměněna na lázeňskou léčebnu. Po roce 1989 byla léčebna zprivatizována a je zde Rehabilitační a lázeňské sanatorium.

Pravidelně pořádané kulturní, sportovní a společenské akce:
- posvícení - týden před sv. Václavem
- volejbalové turnaje - září
- nohejbalové turnaje - červen

Turistické zajímavosti

Pseudogotický zámek z r. 1875
Dnes využívaný jako rehabilitační a lázeňské sanatorium.

Kaple sv. Václava z r. 1877

Čertova hora u Vráže - přírodní rezervace

Dědovické stráně - přírodní rezervace, (asi 1 km od obce Dědovice)

Přírodní rezervace Hrby - lesní porost asi 2,5 km od obce Stará Vráž

Přírodní rezervace Žlíbky - les u obce Stará Vráž

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.severnipisecko.cz/vraz.htm a
www.icpisek.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA