Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mišovice

Obec Mišovice leží na severu Jihočeského kraje asi 5km od malého města Mirovic. Do Mišovicka spadají Mišovice, Pohoří, Slavkovice, Slavkovická Hora, Svučice a Draheničky. Všechny tyto vesnice jsou malé. Jen pro ilustraci: Slavkovická Hora, nejmenší z vesnic, má pouze 14 obyvatel. V ostatních vesnicích je počet obyvatel jen o málo větší.

Současnost
Jedním z největších problémů českých vesnic, a tedy také Mišovicka je odchod mladých lidí do měst a s tím související vysoký průměrný věk obyvatel. Přitom se nedá říci, že by zde byl zvlášť velký nedostatek pracovních příležitostí - v porovnání například s Mosteckem. Práce je, nicméně pravdou zůstává, že některé profese, zvláště ty kvalifikovanější, se zde neuplatní. Lidé jsou povětšinou zaměstnáni v zemědělském družstvu SVOM v Mišovicích, v nedaleké Blatné, živí se jako řemeslníci na volné noze, nebo mají soukromé firmy.

Výhody života na vesnici jsou ale rovněž zřejmé: blízkost přírody, méně hektický životní styl, čisté ovzduší a neanonymní sociální prostředí. Posledně jmenovaná položka může být v jistých chvílích označena také jako nevýhoda, a to například v okamžiku, kdy o vás celá vesnice ví věci, o kterých nevíte sami. Mezi zápory života na vesnici patří například obtížná dosažitelnost běžné lékařské péče, úřadů nebo kultury. Dnes se k tomu přidává ještě to, že ani v jedné z vesnic obce Mišovice není obchod! Donedávna byl jeden v Pohoří, ale ten byl uzavřen v květnu 2002, a tak jsou dnes (červenec 2003, stav se může samozřejmě změnit) lidé na Mišovicku odkázáni na pojízdnou prodejnu, přijíždějící jednou za týden.

Zajímavosti z okolí

Několik kilometrů jihovýchodně od Pohoří leží na kopci Hrad rozvaliny pozdně halštatského hradiště (doba keltského osídlení, v Čechách kmen Bójů). Při archeologickém průzkumu hradiště byly nalezeny mj. úlomky nádob z doby bronzové, které jsou dokladem toho, že tento vrch byl osídlen ještě před stavbou hradiště. S odchodem Keltů hradiště zaniklo. Sice se původně soudilo, že bylo později osídleno Slovany, protože v jeho prostoru byly nalezeny úlomky slovanské keramiky, ale Bedřich Dubský (archeolog žijící v 2. pol. 19. a 1. pol. 20. stol.) vyložil nález následovně: místo na vrchu kopce sloužilo k vysílání kouřových signálů.

V lese na kopci Malý Kosatín (asi 1 km jižně od Hradu) se nachází několik pozdně halštatských mohyl. Pravděpodobně jsou v nich pohřbeni obyvatelé již zmíněného hradiště. Přibližně 100 m od mohyl se nachází viklan, o kterém se předpokládá, že sloužil k rituálním obřadům Keltů, čemuž nasvědčují nálezy uhlíků a střepů z pozdně halštatské keramiky.

Na poli několik kilometrů JZ od Pohoří poblíž rybníka Utopenec, místním spíše známém jako První pila, se hojně vyskytují střepy nádob ze 13. století. Podle archeologa Jiřího Fröhlicha se v těch místech mohla nacházet zaniklá vesnice Sekyt.

Asi kilometr od Draheniček stojí vesnice Drahenice, která se může pochlubit krásně opraveným zámkem v majetku rodu Lobkowiczů, rovněž opraveným rybníkem a oborou s daňky na návsi. Zámek není přístupný veřejnosti.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.misovice.net, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA