Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Božetice

Obec Božetice se rozkládá v malebném údolí, 5 km východně od Milevska v okrese Písek v Jihočeském kraji.

Podloží vesnice je stejné s jižní částí Středočeské pahorkatiny, v okolí se nachází plno lesů, rybníků a říček. Božeticemi protéká říčka Smutná, která se vlévá v Bechyni do Lužnice a jednou z nejčistších říček v Jihočeském kraji. Nachází se zde pstruhové pásmo.

Mimo přírodních krás zde naleznete také mnoho historických památek, hlavně kapliček a kostelů. Všechny tyto krásy nabízejí možnost odpočinku a relaxace, nejen v okolí, ale přímo v Božeticích u místního koupaliště nebo v místní hospůdce. Prohlédněte si tedy naše stránky a možná se rozhodnete pro výlet do naší obce.

Obec má 400 obyvatel. Je zde mateřská škola, lidová knihovna, Boby bar, koupaliště, tenisový kurt... Sídlí zde také mnoho podnikatelů, převážně drobných.

Součástí obce je vesnice Radihošť.

Historie
První zmínky o Božeticích pocházejí z roku 1291. V té době obec patřila rodu Vítkovců. Do roku 1530 patřily Božetice Rožmberkům, poté pak Švamberkům a od roku 1562 byla majetkem milevského kláštera. Za pozornost stojí stará památkově chráněná lípa u domu čp. 30 a kaplička Nejsvětější Trojice z roku 1852, jíž vystavěla obec vlastním nákladem. Na Vitanově hoře nedaleko obce měl údajně existovat malý hrádek, dosavadní archeologický průzkum však jeho existenci zatím nepotvrdil.

Na jihovýchod od obce podél trati byl dolován kaolín a grafit. U mlýna Kvěchov, asi 1 km od obce po proudu říčky Smutné, je kamenný železniční most z 80. let 19. století, jeden z celé řady mostů, díky jimž mohla být v listopadu 1889 zprovozněna železniční trať Písek - Tábor.

Společenský život

V obci působí tělovýchovná jednota, která má 220 členů a je nejaktivnější společenskou organizací. Do její činnosti jsou zapojeni i občané z okolních obcí a z Milevska. Fotbalový oddíl má 2 mužstva mužů, 1 dorostu a 1 žáků. Jsou zapojena do regionálních nebo okresních soutěží. V sezóně 2002/2003 musela všechna mužstva hrát mistrovská utkání na hřištích sousedních klubů, protože místní hřiště bylo zničeno v srpnu 2002 povodní. Byla provedena jeho celková rekonstrukce, která byla hrazena z akce "Zelený trávník" Českomoravského fotbalového svazu. TJ pořádá o prázdninách fotbalový turnaj za účasti družebního mužstva z Moravy a zúčastňuje se i turnajů pořádaných jinými sportovními kluby.

Hokejový oddíl má mužstvo muzů, které je účastníkem Krajského přeboru. V sezóně 2002/2003 toto mužstvo postoupilo až do finále KP. Vítězství jim uniklo o vlásek - po dvou zápasech a prodloužení padlo rozhodnutí až v samostatných nájezdech. Soupeř z Vimperka byl úspěšnější.

Místní rodák Antonín Klatovský ml. - reprezentant na ledové ploché dráze se v loňské sezóně umístil při mistrovství světa v konečném pořadí na pěkném 7. místě.

V obci dále působí Sbor dobrovolných hasičů, který organizuje 48 členů. V roce 2002 tento sbor oslavil 110 let výčočí svého založení.

Svaz žen pořádá cvičení pro ženy, přednášky, pedikůru a různé akce pro děti. Jsou to např. soutěže při dětském dnu nebo opékání buřtů u táborového ohně při ukončení školního roku.Také pořádá zájezd na výstavu květin a ručních prací do Čimelic.

O pouti se každý rok koná na zdejším koupališti tradiční neckyáda, při které soutěží dvoučlenná družstva v různých disciplínách. Na toto zápolení se jezdí podívat velmi mnoho lidí i z okolních obcí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.sweb.cz/bozetice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA