Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Brumovice

Obec Brumovice leží asi 6 km jihovýchodně od Klobouk u Brna na pahorku ve výšce asi 199 m n. m. Brumovice jsou součástí vinařských stezek.

Historie

První zmínky o obci jsou z roku 1131. Brumovice patřily v minulosti několika majitelům: Kunovi z Kunštátu, olomouckému biskupu Brunovi, v době husitských válek náležela ves pánům z Bludova, ti roku 1460 prodali Brumovice pánům z Lipé. Stejně jako ostatní obce trpěly i Brumovice za česko-uherských válek, v době třicetileté války se obec ocitla na pokraji úpadku.

Zajímavým obdobím pro brumovské obyvatele byly napoleonské války. V blízkosti Brumovic se v minulosti nacházel rybník porostlý orobincem úzkolistým. Napoleonští vojáci používali rostlinu jako materiál pro výrobu pletených nádob a tašek. Vesničané se pletení nejrůznějších ošatek, misek, tašek, košíků a sotůrků od vojáků naučili a mnozí se touto prací živili až do konce první světové války. Poté se výroba z orobince utlumila, vzrostla zase v době okupace, po válce se pletením zabývalo stále menší množství žen.

Památky

Dominantou obce je kostel sv. Antonína Paduánského se sochami Panny Marie a Pána Ježíše v průčelí, který byl postaven v roce 1784 v místech původního kostela zničeného požárem. Kostel je obklopený hřbitovem s kovovou branou v ohradní zdi (datovaná rokem 1893). Celý areál je zapsán ve státním seznamu památkové péče stejně jako boží muka na kraji vsi.

Kulturní tradice

Brumovice žijí čilým kulturně-společenským ruchem. Každý rok se slaví slavnost Božího těla, první neděli v červenci začínají krojované hody se zavádkou, jako uctěním návštěvy hostů.

Snad nejvýznamnější rodák z Brumovic je novinář a prozaik Jan Herben. Narodil se v Brumovicích 7. 5. 1857, na jeho rodném domě je umístěna pamětní deska. V obci působí Klub přátel Jana Herbena a historie obce. Mezi významné rodáky je třeba uvést i profesora kosmické fyziky na Karlově univerzitě v Praze Josefa Líznara (1852 - 1932).

Trasy a programy
- Moravská vinná stezka

Čerpáno z oficiálních stránek regionu obce http://www.slovacko.cz/obec/obec.py?idobce=OBC27, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA