Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Brumovice

Obec Brumovice leží asi 6 km jihovýchodně od Klobouk u Brna na pahorku ve výšce asi 199 m n. m. Brumovice jsou součástí vinařských stezek.

Historie

První zmínky o obci jsou z roku 1131. Brumovice patřily v minulosti několika majitelům: Kunovi z Kunštátu, olomouckému biskupu Brunovi, v době husitských válek náležela ves pánům z Bludova, ti roku 1460 prodali Brumovice pánům z Lipé. Stejně jako ostatní obce trpěly i Brumovice za česko-uherských válek, v době třicetileté války se obec ocitla na pokraji úpadku.

Zajímavým obdobím pro brumovské obyvatele byly napoleonské války. V blízkosti Brumovic se v minulosti nacházel rybník porostlý orobincem úzkolistým. Napoleonští vojáci používali rostlinu jako materiál pro výrobu pletených nádob a tašek. Vesničané se pletení nejrůznějších ošatek, misek, tašek, košíků a sotůrků od vojáků naučili a mnozí se touto prací živili až do konce první světové války. Poté se výroba z orobince utlumila, vzrostla zase v době okupace, po válce se pletením zabývalo stále menší množství žen.

Památky

Dominantou obce je kostel sv. Antonína Paduánského se sochami Panny Marie a Pána Ježíše v průčelí, který byl postaven v roce 1784 v místech původního kostela zničeného požárem. Kostel je obklopený hřbitovem s kovovou branou v ohradní zdi (datovaná rokem 1893). Celý areál je zapsán ve státním seznamu památkové péče stejně jako boží muka na kraji vsi.

Kulturní tradice

Brumovice žijí čilým kulturně-společenským ruchem. Každý rok se slaví slavnost Božího těla, první neděli v červenci začínají krojované hody se zavádkou, jako uctěním návštěvy hostů.

Snad nejvýznamnější rodák z Brumovic je novinář a prozaik Jan Herben. Narodil se v Brumovicích 7. 5. 1857, na jeho rodném domě je umístěna pamětní deska. V obci působí Klub přátel Jana Herbena a historie obce. Mezi významné rodáky je třeba uvést i profesora kosmické fyziky na Karlově univerzitě v Praze Josefa Líznara (1852 - 1932).

Trasy a programy
- Moravská vinná stezka

Čerpáno z oficiálních stránek regionu obce http://www.slovacko.cz/obec/obec.py?idobce=OBC27, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA