Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dobré Pole

Český název obce, jeho chorvatský a i německý ekvivalent naznačují úrodnost půdy v katastru obce, což se dá pouze potvrdit, protože kvalita půdy je skutečně dobrá. Vesnice se nachází při státní hranici s Rakouskem, na jihu ji ohraničuje železniční trať Břeclav – Znojmo a na severu jí prochází silnice rovněž Břeclav -  Znojmo.

Zajímavosti
Na jihu obce se nachází malý rybníček, který bezprostředně sousedí s přírodní rezervací Slanisko Dobré Pole, které je jednou z posledních lokalit slanomilných společenstev vzácných a chráněných druhů rostlin nejen na jižní Moravě, ale i ve střední Evropě.

Na severovýchodě katastr zasahuje do pahorkatiny, kde byla zřízena národní přírodní památka dunajovické kopce, která chrání mnoho druhů vzácných organismů. Na mírných svazích těchto kopců se nachází jedny z nejkvalitnějších viničních tratí na jižní Moravě.

V obci je památkově chráněn farní kostel sv. Cecílie z 18. století, jemuž předcházela stavba drobné kaple. Dále se v obci nachází socha sv. Floriana, sochy sv. Jana Nepomuckého, kříž z roku 1835 u kostela a kaplička v polích za obcí. Nově byl v obci vztyčen dřevěný kříž při příležitosti konání církevních misií v roce 2006.

Přírodní rezervace Slanisko
Flóra v přírodní rezervaci Slanisko Dobré Pole
V obci Dobré Pole rostou jedinečné rostliny, na státem chráněném území Slanoviska Dobré Pole. Rostlinka, která je zobrazena ve znaku obce se jmenuje Sivěnka přímořská.

V dané lokalitě, neroste jen chráněná Sivěnka přímořská, ale mnohem více zajímavých rostlin, které jsou popsány v Botanickém průvodci, umístěném na serveru www.palava.cz.

Historie

Vesnice je původu kolonizačního z první půle 13. století. Poprvé se v písemných pramenech vyskytuje až v roce 1350, kdy je uváděna u drnholeckého panství, s nímž sdílela osudy až do zániku patrimoniální správy v roce 1848. Od roku 1850 náležela k soudnímu i politickému okresu Mikulov. Dne 8. října 1938 byla obsazena německou armádou, válka zde skončila 23. dubna 1945. Od roku 1960 patří do okresu Břeclav.

Po zpustnutí vesnice v 15. století byla ves znovu osídlena v letech 1569 – 1571 charvátským obyvatelstvem vedle dalších kolonistů českého a německého původu. Až v roce 1938 se řada zdejších Charvatů přihlásila k německé národnosti a nezřídka se tito Charváti dobrovolně přihlásili ke službě v německé armádě u vybraných jednotek SS. Toto byl jeden z hlavních důvodů, proč byli po válce Charvaté označeni za státně nespolehlivé občany a násilně vystěhováni. Noví kolonisté pocházeli z Valašska, Hodonínska a Břeclavska.

Počet obyvatel obce kolísá kolem 400.

Škola v obci existovala od roku 1790. Počátkem školního roku 1919 byla tato škola zřízena jako první česká škola na Mikulovsku. První český řídící učitel J. Ptáček se stal vedle významé osobnosti p. faráře Al. Malce nejpřednějším buditelem dopropolských Charvatů. Dnes již škola není v provozu. Děti navštěvují školu v Březí. V obci je v provozu mateřská škola.

Znak a prapor byly obci uděleny v roce 1999 a vycházejí z původního pečetidla, v jehož poli bylo srdce, z něhož rostly dva listy a tři květy.

Současnost
Obec Dobré Pole je obec zemědělská – vinařská. V současné době vyvíjí v obci aktivity tyto firmy: Poštovna + prodejna, Prodejna smíšeného zboží Jednota, Hostinec Depo, Metallan kovovýroba, Stolařství Bursík, Auto a pneuservis Rakovský, Autoservis Houser, Prodej cukru Rakovský. Zemědělskou výrobu provádí v katastru obce v největší míře Mikros-vin Mikulov.

Přímo v obci nesídlí žádná vinařská firma, i když ve viničních tratích vlastní vinohrady významné tuzemské firmy. Vinařskou tradici stále zachovává množství drobných vinařů.

Vinné sklepy se v největší míře nachází v lokalitě za nádražím (rybníkáři) a „Za Vedrovým“ (potůčkáři). Kvalitu produkovaných vín, nechť posoudí návštěvníci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dobrepole.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA