Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bořetice

Na levém břehu Trkmanky asi 12 km jihovýchodním směrem od Hustopečí leží vesnice Bořetice. V nadmořské výšce kolem 206 m n. m. je podlouhlý půdorys obce obklopen lány polí a hlavně vinohrady na mírných svazích v blízkém okolí. Kdo by přijel z daleka a nevěděl, že v jižní části Hanáckého Slovácka je to běžné, myslel by si, že jsou tu dvě vesnice, mýlil by se! Asi půl kilometru severně od obce se při sobě zasazeny do úpatí Kravích hor krčí lisovny vinných sklepů. V katastru obce se nachází přírodní rezervace Zázmoníky s mnoha druhy chráněných rostlin.

Historie

První písemná zmínka o Bořeticích pochází z 13. století. Roku 1222 dal olomoucký biskup Robert patronátní právo kostela v Přítlukách velehradskému klášteru, mezi svědky tohoto aktu je uveden i bořetický dědičný rychtář Vít ("Wido iudex de Poratitz").

Z dalších pramenů vyplývá, že Bořetice patrně nevznikly jako jiné moravské obce již v době velkomoravské, ale že byly založeny mezi lety 1146 – 1222. Postupem času se měnil též název obce: Poratitz, Porotic, Boreticz, Paredicz, Bořetice a Baraditz. Obec postupně vlastnili církevní i světští majitelé, nejvýznamnější pro ni byli páni z Kunštátu a páni z Tetova. Obec byla vždy plně zemědělského charakteru bez jakéhokoli průmyslu, jen pár řemeslníků pracovalo v obci pro potřeby obyvatel.

Turistické tipy
Pokud máte v plánu poznat, nebo si připomenout krásu jižní Moravy, tak jste u nás na správné adrese. Naše obec Vám nabízí vše, co turisty na jižní Moravu láká:
- vinohradnickou kulturu se sklepy s ochutnávkou výborného vína
- zajímavé okolí pro cykloturistiku, nebo pro pěší
- moravské tradice s krojovanými hody a lidovými veselicemi
- svéráznou kulturu pěstovanou v ochotnickém divadle a místními umělci slova
- jedinečné okolí s Lednicko-Valtickým areálem a Palavskými vrchy
- možnosti aktivního využití volného času na sportovištích
- několik kulturních památek

O víně

Našich 260 sklepů je krásně srovnáno pod Kraví horou a tvoří tak romantickou malou vesničku, které by se asi mělo říkat "Bořetičky". Najdete zde regulérní ulice (Horní a Dolní Frejd), a náměstí (Vinckovo náměstí ). Je to zároveň sídlo "Republiky Kraví hora", s vlastní ústavou, vládou, prezidentem, vojskem, pasy a měnou. (Mimochodem velmi tvrdá měna je to: jeden "Kravihorec" je roven 1 EUR).
A o tom, že se vyplatí zajít okoštovat "vinný poklad" republiky Kraví hora, svědčí například i to, že je podle pražského "Investičního zpravodaje" vhodnou investicí.

Cykloturistika

Obcí a okolím Bořetic prochází síť Moravských vinných stezek pro pěší a cykloturistiku. Pokud hledáte krásu jižní Moravy, na těchto stezkách ji najdete. Stezky vznikly jen nedávno, ale pro turisty jsou krásným spojením všeho, co Vám náš kraj může nabídnout. Cyklostezky se klikatí celou jižní Moravou od Znojma až do Uherského Hradiště.

Přes Bořetice vede Velkopavlovická část.
Vede obcemi: Popice - Hustopeče - Starovičky - Velké Pavlovice - Němčičky - Bořetice - Vrbice - Kobylí - Brumovice - Morkůvky - Klobouky u Brna - Krumvíř.

Cyklostezka vede většinou po asfaltové polní cestě a nebo po cestě normální. Dostanete se s ní mezi vinohrady a pole, do většiny sklepů a všech vesnic na trase. Pokud zastavíte na kopečku, můžete se pokochat pohledem na jihomoravskou krajinu.

Pokud zastavíte u sklepa, můžete se pokochat chutí našeho vína. A my Vám samozřejmě doporučujeme zastavit se hlavně u nás, v Bořeticích.

Krojované hody:
Je krásný zvyk, který se přes nepřízeň společenských poměrů v minulých letech, u nás dobře dochoval. Naše hody jsou týden po sv. Anně. Míváme proto obvykle hezké počasí a ještě hezčí děvčata. A když si pro ty naše děvčata pak přijdou šohaji, je náš krojovaný průvod určitě k pohledání.

Kulturní život

Pokud máte rádi svéráznou kulturu Slovácka, tak byste neměli opomenout představení místního ochotnického souboru.

Mnohé napoví už jeho název: "Drcla loktěm o kredenc". Tuhle směsici tradice ochotnického divadla na jižní Moravě, recese, humoru a satiry byste si neměli nechat ujít. Jo, on je to trochu problém: "Drcloni" totiž mají zvyk po každém uvedení nové hry spát několik měsíců na vavřínech, a tak nestihnou více jak 3 - 4 představení za rok...

V mezidobí spánku "Drcloňú" si můžete ale zkrátit chvíli na představení dětského souboru, nebo vystoupení hudebního souboru "Vonička".

Pokud se u nás objevíte v předjaří, tak neopomeňte navštívit tradiční výstavu vín pořádanou obvykle v neděli na Velikonoce.

Okolí s Lednicko-Valtickým areálem a Palavskými vrchy:
asi netřeba nikomu představovat. Tak jen dodejme, že do Lednice je od nás asi 15 km a na Pálavu taky tak. Autem nebo na kole, jste tam hned. A když tam už budete, neopomeňte Valtice a Mikulov, s jejich kulturními památkami a výborným vínem. Klidně srovnávejte, my se srovnání nebojíme.

Aktivní sportování:
asi předpokládáte pouze místní fotbalové hřiště a moc jste se nespletli, ale přece:
- visí zde basketbalové koše
- naše malá tělocvična je také k dispozici
- v létě asi oceníte hezké koupaliště 2 km od vesnice v Němčičkách, nebo také možnosti surfování, plachtění a rybaření na Nových Mlýnech.
- v zimě lyžařský svah s umělým zasněžováním tamtéž
- o cyklturistice jsme se zmínili už vícekrát

Památky

Farní kostel sv. Anny
Mezi dominanty obce patří farní kostel sv. Anny, stojící na nejvyšším místě v obci. Je to barokní stavba z konce 17. stol., jednoduchých, ale ušlechtilých forem, s okolním hřbitovem obklopeným zdí s barokní branou tvořící výrazný architektonický celek.

Poklona sv. Floriánu
U silnice do Vrbice, 2584/2., důležitý orientační bod v krajině. Časově slohové a autorské určení: pol. 19. stol.

Boží muka
(poklona sv. Jana Nepomuckého) u kostela. Je to barokizující stavba z l. pol. 19. stol. Je nově opravena.

Pamětní kámen
Z roku 1777. Dříve byl v zahradě u domu č. 171, (Dalibor Vojtěšek, Bořetice č. 171), 1991 kámen přemístěn k ohradní zdi u kostela (30 metrů od původního místa). Kámen má rozměry asi 100 cm x 70 cm x 6 cm, obdélníkového tvaru. Přední strana popsána maiuskulním textem, dnes již v souvislosti nečitelným. V posledním řádku datování 1777.

Obvodní zeď s branou
Kolem kostela hřbitov ohraničen ohradní zdí, nepravidelného půdorysu. Na jižní straně zeď prolomena branou půlkruhově zaklenutou s nízkými potníky a klenákem, ve vrcholu dvouramenný kříž. Po pravé straně brány pravoúhlý vchod s kamenným ostěním se šambránou s ušima. Koruna zdiva z cihel, rovněž i štít. Zůstalo jen 20 metrů původní zdi, většina byla zničena při rekonstrukci hřbitova. V roce 2000 provedena replika 30 metrů zdi od hasičské zbrojnice po bránu.
Časové slohové a autorské určení: 18. stol.

Přejeme Vám příjemnou cestu za poznáním Bořetic a okolí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.boretice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA