Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tvrdonice

Obec lemovaná úrodnými poli a vinohrady leží v nejjižnějším cípu Jižní Moravy, v samém srdci malebného Podluží.

Historie

První písemná zmínka pochází z roku 1264. V prosinci 1538 byly Tvrdonice povýšeny na městečko. Od nepaměti byly zemědělskou osadou. V minulosti pokrývaly oblast zaplavované louky a lužní lesy, protkané vodními kanály a tůněmi. Mozaiku zachovalých luk, mokřadů a lužního lesa chrání přírodní rezervace Stibůrkovská jezera, v níž se vyskytuje řada vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů.

Současnost

Obec je dnes centrem národopisného dění na Podluží. Vždy první červnový víkend se zde ve zvláště upraveném areálu na konci vesnice konají Tvrdonské národopisné slavnosti Podluží v písni a tanci, na něž se spolu s lidovými muzikami sjíždí mládež i dospělí v tradičních lidových krojích, aby návštěvníkům slavností předvedli lidové písně, zvyky a obřady, ale i své umění ve zpěvu, tanci a hudbě. Vedle strážnických slavností je to dnes druhý nejznámější folklorní festival na Moravě.

O tom, že je zde folklorní tradice velmi živá, svědčí více než 70letá tradice Slováckého podlužáckého krůžku, dětského národopisného souboru, dvou dechových hudeb a krojované hody, konané vždy první neděli po 8. září. Z Tvrdonic pocházel i významný lidový zpěvák Josef Severin, jehož písně rozdávaly radost posluchačům až do 12. března 1991, kdy zemřel a byl pochován na tvrdonském hřbitově.

O tom, že víno zde opravdu léčí tělo i ducha, se lze na vlastní kůži přesvědčit ve stylových sklípcích tvrdonských vinařů. Znak obce nese na děleném štítě v horní půli hrozen, radlici a kolo, v dolní půli dvě dvojice rybářských háčků. Všechna znamení naznačují způsob obživy zdejšího lidu. Zejména háčky v dolní polovině ukazují, že významným zdrojem obživy v Tvrdonicích byl rybolov.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.podluzi.org/main_cz.php?A=vesnice&Idk=8, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA