Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nový Přerov

Obec v jihozápadním cípu břeclavského okresu jižně od Novosedel obklopují na severu stepi se slanomilnou vegetací. Na Přerovském vrchu a na návrší Lange Wart v těsné blízkosti rakouské hranice se nacházejí pozoruhodné ukázky stepní vegetace s chráněnou teplomilnou květenou. Ves ležela původně na místě, kde je dnes při rakousko-moravské hranici dvůr Alt Prerau (Starý Přerov).

Historie

Původní vesnice Przerow patřící k drnholeckému panství se poprvé v písemnostech připomíná v polovině čtrnáctého století. Za česko-uherských válek ves na celé jedno století zpustla.

Ve druhé polovině šestnáctého století byla vesnice nově vysazena podél cesty od Novosedel směřující na jih ke Starému Přerovu a osazena charvátským obyvatelstvem, které se zde udrželo až do poloviny 20. století.

Pomalu se rozšiřující osídlení obce bylo několikrát oslabeno válečnými událostmi. Na počátku třicetileté války zde řádila císařská Dampierrova vojska a ves byla vydrancována i za švédského vpádu v polovině sedmnáctého století.

S obyvatelstvem notně zamíchala druhá světová válka. Charvátští muži byli přinuceni nastoupit vojenskou službu do německé armády. Majetek převážné části Charvátů a téměř všech Němců byl po druhé světové válce konfiskován nebo vykoupen. Poté bylo charvátské obyvatelstvo přesídleno do okresů Šternberk, Šumperk a Litovel a v obci zůstalo jen 19 osob hlásících se k charvátské národnosti. Vesnice byla dosídlena především reemigranty z Bulharska.

Památka

Uprostřed vsi byla k poctě archanděla Michaela v roce 1600 postavena kaple, která byla o devadesát let později zvětšena na kostel a později ještě několikrát přestavována a rozšiřována. V jádru je to barokní stavba z konce 17. století, v jejímž interiéru je zajímavý kamenný kříž s Kristem.

V dřívějších dobách pečetili představitelé obce důležité listiny pečetidlem, v jehož poli byl pluh mezi dvěma sloupy a později radlice mezi dvěma květy. Z tohoto pečetidla vychází současný znak Nového Přerova, který byl obci udělen Parlamentem České republiky v roce 2001.

Popis znaku:
Včerveném štítě stříbrná vztyčená radlice provázená dvěma stříbrnými květy se zlatými středy na zelených stoncích se dvěma listy. Popis praporu: červený list s bílým horním vlajícím trojúhelníkem s vrcholy v cípech a ve středu horního okraje. V dolním žerďovém rohu bílý květ se žlutým středem na zeleném stonku se dvěma listy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mikulovskoregion.cz/novyprerov/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA