Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Strachotín

Vinařská obec Strachotín se nachází v jihovýchodním cípu České republiky, leží na severním břehu Novomlýnských nádrží asi 15 km od Mikulova a 9 km od Hustopeč u Brna. Přesto, že vesnice v malebném kraji pod Pálavou dostala své jméno až po druhé světové válce, má 960 let starou historii. Strachotín protíná Moravská vinná stezka, která spojuje všechny vinařské oblasti jižní Moravy a turisticky značená trasa.Je to ideální místo pro aktivní odpočinek s ochutnávkou vynikajícího moravského vína.

Historie

Historie obce je velice zajímavá. Po vzniku Československé republiky nesla obec úřední název Strachotín s německým ekvivalentem Tracht. Po roce 1945 dostala název Strachotín.

Vesnice patří ke starým sídelním oblastem tohoto kraje, neboť z roviny vystupující Pavlovské kopce byly již od pravěku významným orientačním bodem pro kupce, válečníky nebo poutníky. Mezi nejvýznamnější archeologické lokality patřila Petrova louka, která ale bohužel zmizela pod hladinou vodního díla Nové Mlýny.

První písemná zmínka o obci je z roku 1046. V roce 1334 patřil Strachotín k Mikulovskému panství. Od té doby byl uváděn jako městečko, což mu povolovalo pořádat pravidelné trhy. V roce 1582 udělil císař Rudolf II. Strachotínu právo na dva jarmarky a týdenní trh. Kolem roku 1580 existovala ve Strachotíně silná novokřtěnská obec - Habáni. O jejich zámožnosti svědčí řada provozovaných řemesel - pláteník, lazebník, hrnčíř, obuvník. Po Bílé hoře však Strachotín opouštějí.

Později byl Strachotín začleněn pod okres Hustopeče. Život místních lidí poznamenaly časté války, protože při každém průchodu armády byla obec vydrancována a bylo jedno, jestli šlo o armádu vlastní či nepřátelskou. Do roku 1945 žilo ve Strachotíně převážně německé obyvatelstvo, v letech 1945 a 1946 se v obci usadili novousedlíci.

Památky


Kostel sv. Oldřicha
Kostel sv. Oldřicha stojí na jižním okraji vesnice. Vznikl již ve 13. století a patří k nejstarším gotickým kostelům v okrese Břeclav. Byl podstatně upravován v letech 1575 a 1872, kdy dostal nynější podobu.
Samotná stavba je jednolodní s kněžištěm ukončeným pěti stranami osmiúhelníka, s obdélníkovou sakristií při severní straně kněžiště a čtverhranou věží s jehlanem v západním průčelí (z r. 1727).

Presbytář v polygonále má dvě malovaná okna (mozaikové vitráže) z roku 1889. Ostatních deset vitrážových oken s portréty svatých je z roku 1933 - 1934. Některá z těchto oken dali zhotovit místní starousedlíci. Mezi presbytářem a lodí je vložena příční loď s bočními oltáři P. Marie Lurdské a sv. Josefa. Na interiéru se podílel malíř Antonín František Maulbertsch a sochař Oldřich Schwiegl.

Kolem kostela byl původně hřbitov, který byl přeložen na konec obce. V roce 1672 měl kostel tři oltáře a dva hřbitovy. Farní budova pochází z konce 18. století. V roce 1992-1993 byla provedena oprava střechy, v roce 1994-1995 byla dokončena oprava vitráží, v roce 1999 bylo započato s opravou střechy a fasády kostela. Bylo provedeno rovněž odvodnění kostela a po odstranění vlhkých omítek a zhotovení nových sanačních omítek byla provedena výmalba uvnitř kostela (zatím bez původních medailonů svatých - ty jsou nafoceny a obkresleny a po získání dalších finančních prostředků budou domalovány).

V současné době je farní obec Strachotín součástí děkanství hustopečského a je spravována farním úřadem ze Šakvic.

Petrova louka
Dle archeologického průzkumu prováděného v letech 1967 - 1985 se jednalo o areál slovanského opevnění. Konstrukce valu navazovala na starší destrukci kamenné stavby z období Velké Moravy (9. století).

Další keramické nálezy potvrzují osídlení v 11. - 14. století. Vedle bývalého hradiska Petrova louka bylo nalezeno i rozsáhlé velkomoravské pohřebiště (29 hrobů z 11. - 12. století, hroby ve vrstvách poukazují na delší časové období existence pohřebiště).

Podle zápisů v klášteře ve Fuldě, došlo právě v této oblasti (Dowina - místo na soutoku Jihlávky a Svratky s Dyjí) v roce 864 k mocenskému střetnutí východofranského panovníka Ludvíka Němce s moravským panovníkem Rostislavem. Střetnutí skončilo mírovou smlouvou, uznáním samostatnosti Moravy a bylo důležitým mezníkem pro zdárné pokračování mise Cyrila a Metoděje, zahájené právě v předchozím roce 863.

Na Petrově louce byla také v roce 1619 svedena památná bitva, v níž Dampierre s 8 000 muži podlehl 3 900 Moravanům. Strachotín tehdy lehl popelem. Nyní je toto území zatopeno hladinou vodního díla Nové Mlýny.

Socha sv. Floriána
Socha patrona hasičů a ochránce před ohněm sv. Floriána stojí uprostřed obce vedle bývalé školy. Sochu nechala postavit v roce 1829 vdova po strachotínském sedlákovi, který si ve své závěti přál, aby po jeho smrti prodala část luk a z výtěžku prodeje nechala postavit na místě bývalého pranýře sochu patrona hasičů, který měl obyvatele Strachotína chránit před častými požáry. Vdova jeho přání splnila a sochu nechala postavit za částku, kterou utržila z prodeje pozemku ve výši 175 zlatých. Socha byla opravována v letech 1878 a 1950.

Socha sv. Floriána je chráněná kulturní památka registrovaná Národním památkovým ústavem v Brně. Od roku 1994 je v havarijním stavu, a proto společnost Ducom, s. r. o., se sídlem ve Strachotíně vyhlásila dne 1 .1. 2007 veřejnou sbírku na její obnovu. Ke dni 30. 4. 2007 bylo nashromážděno na zvláštím bankovním účtě společnosti k účelu obnovy sochy 82 000 Kč.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.strachotin.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA