Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Dunajovice

Historie obce
Obec patří k nejstarším sídlům na Moravě. Dolní Dunajovice, německy Unter Tannowitz, odvozené od osobního jména Dunaj, leží severovýchodně od Mikulova v nadmořské výšce 189 m, v rovině úvalu (z části na údolní nivě) a na okraji pahorkatiny. Půdorys obce návesní (protáhlá náves SZ-JV), orientovaný tokem potoka, kolmo k návsi probíhá na jihovýchodě silnicovka.

První písemné zmínky o obci pochází z roku 1183. Podle falza ze 14. století Vilém z Kounic daroval roku 1173 patronát kostela v Dunajovicích klášteru dolnokounickému. Ves sama náležela ve 13. století zmíněnému klášteru. Počátkem 15. století byly Dunajovice povýšeny na městečko s právem dvou jarmarků.

Název obce se v historii několikrát změnil:
1245 De Donawitz, 1276 Dunayowice, poč. 14.stol. Dunayowicz, 1330 Thanowicz, 1414 Danawicz, 1538 Dunajovice, 1850 Dolní Dunajovice (Unter Tanowitz).

Archeologické nálezy:
Kostrové pohřebiště s kovovými součástkami jezdecké výstroje dokládající vliv avarského prostředí do Velké Moravy, se nachází va sklepní ulici východně od mlýna. Slovanské hroby byly odkryty také mezi domy č. 181 - 184, 186 - 189. Na jiném místě přímo uvnitř obce byl zachráněn kostrový hrob časné únětické kultury.

Dunajovice byly proslulé již v dávné minulosti svými vinohrady a náležely k jedné z nejproduktivnějších oblastí. Řídily se horenským řádem z r.1685. Jednou z největších pohrom byly požáry v r. 1791 a 1808, kdy obec téměř úplně lehla popelem. Stejně velmi utrpěla průchody francouzských vojsk v r. 1805 a 1809 a cholerou v r. 1831 (179 osob), v r. 1850 (402 osob) a v r. 1866 (67 osob).

Za prvé republiky byla v činnosti obecní cihelna, výrobna vápna, mlýn, elektrotechnické závody, výrobny vlasových sítěk, výrobna výšivek a konzervárna. Vedle vinařství proslulo městečko zelinářstvím, produkcí nakládání okurek se věnovalo 7 drobných závodů a družstvo Hadega. Po roce 1945 vznikla v obci filiálka okresního vinařského družstva okresu Mikulov, potom vinařské závody Mikulov.

Řemeslníci byli po socializaci sdruženi v Komunálním podniku městečka, po r. 1949 ve Službách města Mikulova. Občanská vybavenost byla zastoupena obchody, pohostinstvím, restauracemi, spořitelnou, pobočkou banky, poštou, lékárnou a lékařským místem.

Památky

Dunajovická škola se připomíná již v 17. století a na vstupním portálu je zachován reliéfní štít signován r. 1884. Socha sv. Floriána zde stojí od r. 1775, u mostu pak sv. Jan Nepomucký je z doby kolem r. 1800.

Farní kostel sv. Jiljí stojí na vyvýšeném místě uprostřed obce od počátku 16. století. Boční oltář sv. Jana Nepomuckého, Matky boží, sv. Kříže a sv. Rocha - přenesen z někdejší zrušené viniční kaple. Obrazy významného malíře olejových pláten a fresek Jana Sterna (1716 - 1775) dodnes zdobí oltáře farního v Dolních Dunajovicích a Pouzdřanech.

Kostel byl důkladně renovován v r.1845 - 49 a v r. 1897. Jednopatrová fara v blízkosti kostela vyhořela v r. 1762, 1791 a 1794 a byla znovu postavena. Dochovanou vzácností v blízkosti kostela je pranýř z počátku 18. století, mlčenlivý svědek spravedlnosti, trestu a lidského utrpení.

Známí rodáci

V Dolních Dunajovicích se narodil r. 1870 Karel Renner, spolkový kancléř Rakouska v letech 1918 - 20 a v období 1945 - 50 první rakouský prezident. Na místě jeho rodného domku byl vybudován v letech 1999 - 2000 polyfunkční dům, který nese název "Dům Dr. Karla Rennera - Fórum pro Česko-rakouský dialog".

Popis obecního znaku:
V patě stříbrného štítu je zelený pahorek, na němž vyrůstá jedle v přirozených barvách. Pod stromem stojí doprava obrácený ocelový kosíř s hnědou rukojetí. Po každé straně stromu je červená okrouhlá nevysoká věž s širším soklem, brankou a nad ní dvěma malými okny. Každá vrcholí rozšířeným cimbuřím o pěti stínkách.

Sportovní areál

V červenci 2005 byl zprovozněn u příležitosti 60. výročí vzniku TJ Sokol Dolní Dunajovice zrekonstruovaný sportovní areál. Součástí areálu jsou dvě travnatá fotbalová hřiště, dva antukové kurty na tenis a jeden antukový kurt na volejbal. K dispozici jsou také nově vybudované kabiny se sociálním zařízením.

Tenisové kurty a kurt na volejbal jsou k pronajmutí denně v době od 8 do 20 hodin. Cena za 1 kurt je 100,- Kč za hodinu hry. Objednávky přijímá správce sportovního areálu pan Ryšánek, tel. +420 720 329 104. Pokud nejsou kurty obsazeny, může je mládež do 15 let využívat zdarma.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dolni-dunajovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA