Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šakvice

Obec Šakvice se nachází téměř uprostřed okresu Břeclav, 7 km jižně od Hustopečí, v bezprostřední blízkosti VD Nové Mlýny, kde je možnost rybaření a vodních sportů.

Rovněž dopravní spojení do obce a okolí je rozmanité. Autobusové spojení z obce do nedalekých Hustopečí, Mikulova a rovněž nájezd na dálnici Brno - Bratislava je v Hustopečích. Železniční trať Brno - Břeclav se nachází asi 2 km od obce.

Zajímavosti

V současnosti má katastr Šakvic rozlohu 1 215 ha. Obcí prochází od Popic směrem k Zaječí Velkopavlovická cyklistická stezka. Šakvice patří do kraje vína a meruněk. Zde je víno výtvorem přírody a samotného vinaře. Práce ve vinohradech pokračují dále lisováním posbíraných hroznů až ke sklence moku, ve kterém je teprve celá práce vinaře.

Ze zdejší obce je pouze 20 km na návštěvu Lednicko-valtického areálu zařazeného mezi památky UNESCO, 25 km do Mikulova, 15 km do Pasohlávek na I. nádrži vodního díla Nové Mlýny. V bezprostřední blízkosti obce se nachází vodní nádrž Nové Mlýny III s kempem Mars, která je převážně využívána k vodním sportům a rybaření.

Mezi spolky v obci je TJ Sokol, myslivci, zahrádkáři a rybáři.

K zajímavostem patří také firma PANTHERA-TAXIDERMY HUNTING, s. r. o., manželů Radomíra a Ivy Francových, jejíž práce je spjata s výrobou a výzdobou interiérů loveckých sídel. Zabývá se dermoplastickou preparací evropské a asijské trofejové zvěře, výrobou stylového parohového nábytku a bytových doplňků a zprostředkovatelskou činností v oblasti lovecké turistiky.

Šakvice jsou známé jak u nás, tak i za hranicemi dechovou hudbou. Úplně první dechová hudba vznikla v roce 1885. Jejím kapelníkem byl pan František Fic.

V roce 1952 vznikla Štrublova kapela podle svého kapelníka,skladatele a varhaníka pana Rudolfa Štrubla, který složil více jak 200 skladeb( polky, valčíky,pochody). Dalším kapelníkem a významnou šakvickou osobností byl pan Josef Šural. Již od studentských let hrával v kapelách a od 70. let se věnoval výuce mladých hráčů. Z těchto v budoucnu pak vznikly dechové kapely Sokolka a Tůfaranka. Oba spolu složili valčík Pod Pálavou a polku Pro nás.

Historie obce

Obec Šakvice leží na pahorku nad severním břehem Dolní zdrže novomlýnské soustavy, která zaplavila nivu řeky Dyje včetně Šakvického rybníka, jenž byl v minulosti zajímavou lokalitou vodní flóry i fauny. Katastr je bezlesý a pokrývá jej zemědělská půda. Podél železniční trati se dosud objevují některé rostliny vázané na zasolené stanoviště.

Obec Šakvice se poprvé připomíná až v roce 1371 pod jménem Číčovice, kdy měla být pustá ves znovu osazena. Tato zpráva by naznačovala, že předchůdcem dnešních Šakvic byla nějaká starší osada, která za neznámých okolností zanikla. Na půdorysu dnešní vsi je patrná plánovitost rozložení selských gruntů po obou stranách široké návsi zvané Dědina, na níž stojí také kostel sv. Barbory.

Vesnice prodělala složitý správní vývoj. Po zániku patrimoniální správy v roce 1848 připadla od roku 1850 k soudnímu okresu Hustopeče.

V roce 1876 si zde koupil selskou usedlost František Nosek (1840 - 1924), který tu byl po 10 let starostou, na dobu 12 let se stal i zemským poslancem a 20 let vykonával funkci předsedy Okresního silničního výboru v Hustopečích. Byl to také významný vlastivědný badatel, publikující v celé řadě odborných studií své poznatky o minulosti jihomoravských vesnic, městeček a měst. V neposlední řadě stojí za zmínku jeho autorství šakvické obecní kroniky , kde zachytil historii od prvního osídlení obce až po r. 1890.

Škola byla založena v roce l749 jako jednotřídní, od r. 1790 se vyučovalo ve 2 třídách po 26 žácích, v r. 1841 zde již bylo 101 žáků. Zpráva v kronice z roku 1880 nám oznamuje, že byla zřízena školní zahrada s letní tělocvičnou a v r. 1891 je škola přistavena a rozšířena na trojtřídku.

V obci se nachází kostel sv. Barbory s gotickým jádrem. V r. 1801 zachvátil kostel velký požár, již v r. 1802 byl vystavěn a znovu vysvěcen. Při opravách v březnu r. 2000 byly objeveny malby a prvky sahající až do 12. století.

V kanceláři starostky se nachází historický stůl z r. 1783, na jehož desce jsou intarzované monogramy radních té doby a rok vzniku. V obecní kronice psané p. Noskem nalezneme přesně vypsáno, kteří radní u tohoto stolu seděli. Ze stejného období pochází i masivní obecní pokladna, kterou se donedávna nepodařilo otevřít.Nyní nám oekryla své tajemství. Otevřeli jsme ji a je prázdná.

Památky obce

V obci se nachází několik kulturních památek. Je to například kostel sv. Barbory, který stojí v horní části návsi, má gotické jádro. Při opravě kostela v březnu 2000 byly objeveny malby a prvky sahající až do 12. století.

Památkovou ochranu požívá ještě socha sv. Isidora - patrona rolníků z roku 1748. V současnosti se restauruje sousoší sv. Jana Nepomuckého. V bezprostřední blízkosti kostela sv. Barbory je škola, fara a také socha sv. Trojice.

Socha sv. Jana Nepomuckého - obci ji darovala v r. 1724 Marie Antonie z panského rodu Lichensteinů. Byla umístěna na návsi. V roce l950 naplánovala místní rada stavbu nové silnice vedoucí středem obce, proto musela být socha odstraněna. V současné době je již opět umístěna na návsi.

Socha sv. Isidora - byla vytesána v r. 1748 a také ji obci darovala Marie Antonie z Lichensteinů.

Socha Nejsvětější Trojice - stojí na návsi, kam byla umístěna r. 1913 na náklady manželů Josefa a Barbory Karasových.

Pamětní deska obětem druhé světové války

Památník obětem první světové války

Památník obětem druhé světové války

Významné osobnosti obce

• František Nosek (1840-1924)
• Manželé Matěj (1892-1952) a Anežka (1905-1974) Dofkovi
• Rudolf Štrubl (1915-1982)
• Josef Šural (1927-2002)

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sakvice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA