Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Starovičky

Historie obce
Starovičky byly pravděpodobně založeny českými obyvateli z nedalekých Starovic, na což ukazuje jejich jméno.

V písemných pramenech se zmínka o vsi vyskytuje poprvé v roce 1239, kdy z Nových Starovic dostává desátek brněnský konšel. Stejně jako Hustopeče a Starovice, získali Starovičky v roce 1599 Lichtenštejnové a připojili je k lednickému panství. Později byly Starovičky začleněny do soudního okresu Hustopeče.

Po osvobození 15. dubna 1945 se následujícího dne za vsí na přístupu k Hustopečím strhla tanková bitva, během níž byly zničeny tři německé tanky a jedno samohybné dělo. Tuto událost připomíná tank stojící na soklu po pravé straně silnice směrem do Hustopečí.

Historické památky

Nejzajímavější z kulturně historických památek je ve Starovičkách jednolodní kostelík zasvěcený sv. Kateřině s věží krytou stanovou střechou. Jeho tvar připomíná románské jednolodní kostelíky. Před kostelem stojí památkově chráněná socha sv. Jana Nepomuckého.

Škola se v obci připomíná již v 16. století. První školní budova byla roku 1813 postavena za kostelem, avšak pro malou kapacitu byla v osmdesátých letech 19. století zbourána a postavena nová jednopatrová budova.

V budově, která byla postavena v letech 1954 - 1964 na jiném místě u hřiště, je dnes umístěna Mateřská školka a školní jídelna, vyšší ročníky navštěvují děti v Hustopečích.

O kostele sv. Kateřiny
Kostel sv. Kateřiny stojí na malé vyvýšenině na pomyslném středu obce. Je to zajímavý jednolodní kostelík s věží krytou stanovou střechou. Jeho tvar připomíná románské jednolodní kostelíky a vzhledem k tomu, že se zde kostel připomíná již ve 13. století, nemůžeme jeho románské jádro vyloučit.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.starovicky.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA