Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bítovany

Historie
Podle novějších výzkumů je možné datovaní první písemné zmínky o Bítovanech posunout až do roku 1347, kdy je v edici "Regesta Bohemiae et Moraviae" (volně přeloženo "Stručný obsah listin Čech a Moravy") uváděn "Mdyslaus de Byetowan et Bleho de Lipka".

Jako nejstarší držitel statku bítovanského se uvádí roku 1361 Mstislav Rakušic z Bítovan z rodu Lukavských. Připomínán je v pamětech kláštera vilémovského. Rod vladyků z Lukavice užíval v erbu psí hlavy s rybím ocasem.

Na začátku 16. století vlastnil Bítovany vladycký rod Závišů z Osenice. V roce 1507 až 1512 je uváděn Jiřík a roku 1525 Jan. Jan Závis působil jako purkrabí na Rychumburce.

V druhé polovině šestnáctého století dochází k rozdělení Bítovan. Jeden díl byl ve vlastnictví Jana staršího Záviše z Osenice, který svoje statky rozšířil roku 1569 o dvůr a ves Seslávky i s dílem vsi Rosice. Jeho náhrobní kámen je zazděn na severní straně kostela v Bítovanech. Jan starší z Osenice vlastnil Bítovany ještě v roce 1577. Druhý díl, ke kterému mimo tvrz patřilo i půl kostela a tím polovina patronátu nad kostelem, patřil zřejmě Janu mladšímu z Osenice, který kolem roku 1590 zemřel.

Koncem první poloviny 18. století získávali Auerspergové výhodnými sňatky své první velkostatky v Čechách. Dne 14. listopadu 1746 uzavírá Jan Adam Auersperg s Kateřinou Schonfeldovou sňatek. Po její smrti zdědil velkostatek Nasavrky. V 19. století dosáhl velkostatek v Nasavrkách největšího rozkvětu. Dosáhl velikosti 9 tisíc hektarů ve 28 dvorech. Jedním z těchto dvorů, až do pozemkové reformy ve dvacátých letech 20. století, byl i dvůr v Bítovanech. V držení Auerspergů zůstal zbytek velkostatku do 13. listopadu 1942, kdy jej získal jako dědictví Karel Josef Trautmansdorf.

Současnost
Obec Bítovany leží spolu s místní částí Bítovánky na úpatí Českomoravské vrchoviny, 11 km jihovýchodně od města Chrudim. V současné době zde žije 411 obyvatel.

První zmínka o obci je z r. 1347. V r. 1350 je připomínán kostel sv. Bartoloměje, původně gotický, později byl barokizován. Poslední úprava regotizací je z 19. století. Barokní oltář kostela připomíná hornickou minulost v sousední Lukavici. V údolí řeky Holetínky, mezi Žumberkem a Bítovany, je chatová oblast V Dolích. V jejím sousedství se nachází přírodní památka rybník Farář, výjimečný výskytem kotvice plovoucí, a pískovcová enkláva V Syslích, na kterou navazuje sportovní areál.

Turistické zajímavosti
Bylo by velmi obtížné do detailu vyjmenovávat vše živé, co nás na každém kroku obklopuje, nicméně je možné alespoň charakterizovat významné okruhy obce a jejího blízkého okolí, sběrem typických druhů rostlin a živočichů a upozornit na ty z nich, které jsou již vzácné a chráněné.

Přidržme se tohoto schématu:
Životní prostředí naší obce lze rozdělit zhruba do tří „biotopů", tj. společenství rostlin a živočichů životně vázaných na určitý typ prostředí (např. území lesa, rybníky, řeky, močály, pole, kopce aj.). Dosti často jde o biotopy smíšené, jak tomu je např. v lesním porostu od Bítovánek ke Smrčku, kde se lesní prostředí prolíná s lesními rybníky s mokřady. Zcela jiný život probíhá v polích a na návrších kolem naší obce a úplně jinak vyhlíží život kolem řeky Holetínky a našeho rybníka Faráře. Co tu tedy žije a roste?

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://bitovany.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA