Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Trhová Kamenice

Trhová Kamenice se nachází v Českomoravské vrchovině, 20 km na jih od města Chrudimi v úvalu řeky Chrudimky, na hranicích mezi chráněnými krajinnými oblastmi Železné hory a Žďárské vrchy.

Prochází tudy naučná stezka "Krajem řeky Chrudimky". Příroda v této krajině umí pohladit na duši, ale také dokáže ukázat svou drsnou tvář, a to zvláště v zimním období. Pestrost a rozmanitost tvoří zdejší krajinu lákavou pro milovníky přírody a turistiky.

Příroda

Mlýnský rybník
Vznikl po těžbě kvalitní bažinné železné rudy. Pod rybníkem roste ďáblík bahenní. Tato rostlina s bílým květenstvím je jedovatá. Patří mezi ohrožené rostliny, a proto je chráněná.

Zadní rybník
Rybníky byly vyhlášeny rezervací k ochraně vzácných vodních a bažinných rostlin a vodního ptactva.
Můžete zde pozorovat např. kachny, volavky, potápky malé, potápku roháče. Při toku žije i vydra říční a ve starých stromech hnízdí strakapoud velký. Zadní rybník napájí potok Chobot, který má na své klikaté cestě petrkovskými lesy 6 rybníků. Poslední byl v roce 2004 opět obnoven - tzv. Chobotovský rybník.

Přírodní rezervace Zubří
Tvoří ji smilková vřesoviště s mnoha drobnými prameništi. Rostliny zde v mnoha případech patří do skupin ohrožených společenstev, jako např. rosnatka okrouhlolistá, kruštík bahenní, vachta trojlistá, prstnatec májový, všivec lesní, vzácně i hořeček český, vřes a jalovec obecný.

Na bohatý bylinný porost jsou vázány mnohé živočišné druhy. Žijí zde ještěrka živorodá, užovka obojková, zmije obecná.

Z ptáčků, které zde můžete zahlédnout, jsou to především tito: cvrčilka zelená, linduška lesní a luční, bramborníček hnědý a ťuhýk obecný. Cenná společenstva rostlin a živočichů se zde vyskytují i díky pastvě, která se zde v minulosti prováděla. Dnes se ochranáři snaží tuto pastvu obnovit a tak zde v letních měsících můžete zastihnout i pasoucí se stádečko ovcí.

Turistické cíle – Památky

Kostel sv. Filipa a Jakuba
Kostel je na zdejší chudé poměry stavbou velmi honosnou a krásnou. V letech 1737 až 1747 byl přestaven v barokním slohu.

Při návštěvě kostela stojí za povšimnutí obraz nad oltářem. Obraz pochází z roku 1852 a je na něm vyobrazeno městečko té doby. Zajímavostí je i křížová cesta dřevěné plastiky na oltáři.

Nachází se zde také nejstarší dochovaná památka celého okolí - náhrobní kámen majitele tvrze. Náhrobek je z růžového mramoru.

Budova muzea
Původně zde stála "Rybniční tvrz pod Zeleným Táborem". V roce 1712 tvrz přestavěli v barokním slohu na faru.

V prostorách budovy je muzeum Trhové Kamenice, obřadní místnost, kde se konají svatby, vítání nových občánků, výstavy, koncerty.

Pamětní deska
Pietní místo obětí trestné výpravy německé armády z 8. května 1945 najdeme na budově č. p. 6 za kostelem, kde dříve stávala dřevěná fara. Na tomto místě byli popraveni čtyři rukojmí z Rohozné. Na zdi najdete pod sklem stopy po střelbě.

Kašna
Kamenná kašna na náměstí pochází z roku 1850. Používala se nejen jako zásobárna vody na vaření a praní, ale i jako napajedlo pro dobytek. Autora sochy sv. Jana Nepomuckého, patrona země České, která zdobí tuto kašnu, se nepodařilo zjistit.

Stará radnice
Původně nízká stavba v barokním stylu (byla obnovena po velkém požáru města) sloužila pro potřeby radních. Nacházela se zde i šatlava.

Na pilířích ve štítě jsou umístěny busty M. Tyrše a J. Fügnera (zakladatelů Sokola) a na "zrcadlech" sloupků plastiky mistra Jana Husa a Jana Žižky. Nyní slouží jako restaurace.

Poutní kaplička sv. Jana Nepomuckého na Zubří
Poutní kaplička sv. Jana Nepomuckého stojí na Zuberském kopci ve výšce 646 metrů. Byla postavena v letech 1704 až 1705. Podle papežských bul z první poloviny 18. století získávali návštěvníci na tomto místě odpustky. Vpravo od vchodu do kaple se dosud nacházejí zbytky vzácně umístěné venkovní kazatelny, která bohužel nebyla zachráněna.

Kapli nechal na návrší nad svou tvrzí postavit zbožný zuberský zeman Ladislav Kapoun.

Pouť se tu koná vždy na sv. Jana v květnu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.trhovakamenice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA