Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Holetín

Historie
Název Holetín je odvozeno od vlastního jména Holeta, ves bývalého panství Rychumburk. První historické zprávy o Holetíně pocházejí z roku 1144, kdy se dovídáme o starodávné cestě z východních Čech na Moravu. Vedla z Chrudimska přes Horní Holetín, vyhýbala se Čertovině, od Medkova Kopce se svažovala k Hlinsku na most, poněkud výše než vede současná silnice. Přes most směřovala stezka do Hlinska a Chlumu. Nešlo o bezvýznamnou cestu, jak o tom svědčí záznam z roku 1656. Zde se uvádí, že po silnici skrze Holetín k Hlineckému téměř všichni formané z království českého do markrabství moravského jedou i zase se vracejí.

Léta Páně 1788 se datuje první zpráva o škole. Učilo se v soukromí v domě čp.84 v Dolním Holetíně, později v č. p.75.

Dne 25. 6. 1893 slavnostně vysvěcena kaple sv. Jana Křtitele. Obec má dva hřbitovy od roku 1886 katolický a evangelický.

V obci bylo před II. světovou válkou i krátce po ní řada soukromých obchodů a řemesel. Kromě ševce, krejčího, kováře, truhláře, řezníka a dalších řemesel zde bylo také 6 hostinců, textilní továrna, bělidlo a tvrz.

Současnost
K 1. lednu 2007 Holetín obývalo 750 lidí. Počet obyvatel se meziročně mírně zvýšil. Podle posledního sčítání obyvatel z 1. 3. 2001 žilo v obci 760 obyvatel ve 218 domech respektive 263 bytech. Dalších 72 objektů bylo neobydleno. Z tohoto počtu bylo 374 žen a 387 mužů.

Pro zajímavost v roce 1890 žilo v obci a jejich částech 1600 obyvatel!!!

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.holetin.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA